2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Jordfelsbrytare Schneider Electric 4-polig 40A 30mA typ AC
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Schneider Electric Jordfelsbrytare 4P 40A 30mA typ AC
Jordfelsbrytare IDK-40-4-30-AC 40A 4-polig 30mA typ AC A9Z05440 SCHNEIDER ELECTRIC ger effektivt personskydd genom att reagera korrekt på sinusformade och pulserande likströmmar.
Serien av jordfelsbrytare IDK från Schneider Electric har utformats för att uppfylla kraven inom bostadsbyggande och liknande tillämpningar. Modell IDK-40-4-30-AC är utrustad med dubbla räfflade terminaler underifrån (skena + ledare), vilket säkerställer tillförlitlig anslutning. För att underlätta skening med överströmsskydd har N-ledaren placerats på vänster sida. Enheten har en testknappp "T" för kontroll av korrekt funktion. I kombination med övrig modulär apparatur från Acti9-familjen bildar IDK-serien ett komplett skyddssystem för elinstallationer.
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Tillverkare | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Elektroklub | ja |
| Serie | iDK |
| Med överströmsskydd | nej |
| Felström | 30mA |
| Märkström | 40A |
| Polbeskrivning | 4P |
| Typ av jordfelsbrytare | AC |
| Kortslutningshållfasthet | 4kV |
| Neutralläge | LEFT |
| Nättyp | växelström (AC) |
| Känslighet för läckström | 30 mA |
| Fördröjning jordfelsbrytare | ögonblicklig |
| Nätfrekvens | 50/60 Hz |
| Märkdriftspänning [Ue] | 380...415 V växelström (AC) 50 Hz |
| Märkbrytförmåga | Im 500 A, Idm 500 A |
| Märkisoleringsspänning [Ui] | 440 V växelström (AC) 50 Hz |
| Märkstötspänning [Uimp] | 4 kV |
| Stötström | 250 A |
| Mekanisk livslängd | 5000 x |
| Elektrisk livslängd | AC-1: 2000 cykler |
| Manövertyp | vippa |
| Åtdragningsmoment | 3,5 N.m över eller under |
| Monteringssätt | snäppfäste |
| Monteringsunderlag | DIN-skena |
| Mått | 81x72x68 mm |
| Standarder | EN/IEC 61008-1 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Filer att ladda ner:
Tekniska data
| Brytartyp | jordfelsbrytare |
| Antal poler | 4P |
| Märkström [A] | 40A |
| Differensström [mA] | 30 mA |
| Utlösningskarakteristik | AC |
| Märke | SCHNEIDER ELECTRIC |
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.