2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Överspänningsskydd SPBT12 Typ 1+2 (Klass B+C) 4-polig 12,5kA 280V
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Överspänningsskydd Typ 1+2 (B+C) 4P 12,5kA 1,5kV SPBT12/280/4 158331 EATON
Överspänningsskydd B+C SPBT-12/280/4 Moeller är ett avancerat överspänningsskyddssystem som kombinerar egenskaperna hos klass B- och C-skydd med hjälp av varistorer i en enda enhet.
Enheten är främst avsedd för användning i bostadssektorn och är utrustad med visuell felindikering. Den ger maximal motståndskraft mot stötströmmar upp till 12,5kA (10/350)µs och erbjuds i olika konfigurationer, från en- till fyrpoliga, vilket minimerar överspänningsnivåerna till värden under 1,5kV. Det moderna överspänningsskyddet är utformat för att ge effektivt skydd mot effekterna av direkta och indirekta blixtnedslag samt kopplingsöverspänningar, vilket gör det till en idealisk lösning för bostadshus och bostadsbyggnader.
Skyddsenheterna rekommenderas att installeras (sett från matningssidan) före mätinstrument och jordfelsbrytare. På så sätt förhindras felaktig utlösning av jordfelsbrytare vid flöde av stötström efter att överspänningsskyddet har löst ut. En jordfelsbrytare monterad före överspänningsskyddet utsätts för stötströmmar som kan leda till att den förstörs eller löser ut i onödan.
- Överspänningsskydd klass enligt IEC 61643-1
- Typtest baserat på EN61643-1
- Snabb montering på bärskena enligt EN 50022
- För överspänningsskydd SPB-25/440 och SPB-60/400 sker gasutblåsning externt - erforderligt avstånd från brännbara komponenter!
- Överspänningsskydd klass enligt norm VDE 0675, del 6/A3 11.97
Överspänningsskydd SP-B+C ska installeras i:
- byggnader med extern åskledare
- byggnader med extern luftledning och åskledare
- skyddat objekt där intern stålkonstruktion används som åskledare
- byggnader som matas med kabelledning när avståndet mellan byggnaden och transformatorstationen är litet (risk för höga kortslutningsströmmar)
- objekt utan åskledare i närheten av höga byggnader när objektens jordningar är sammankopplade
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Förpackningsvikt | 0,3 kg |
| För nät | TN |
| Skyddsklass | B+C (Typ 1+2) |
| Antal poler | 4 |
| Nominell urladdningsström (In) | 12,5kA |
| Maximal tillåten driftspänning | 280 V |
| Skyddsnivå vid nominell stötström | 1,5 kV |
| Driftsfrekvens | 50/60 Hz |
| Stötström | 25 kA |
| Kapslingsklass IP | IP20 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Tekniska data
| Användning | AC (nät) |
| Överspänningsskydd typ (SPD-klass) | T1+T2 (B+C) |
| Märkspänning [V] | 275V AC |
| Antal poler | 4P |
| Åskström (Iimp/In) [kA] | 12,5 kA |
| Märke | EATON |
| Skyddsnivå (Up) [kV] | 1,5 kV |
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.