2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Sofar Hybridinverterare 3,6kW 1-Fas 16A
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Sofar Hybridinverter 3,6kW 1-Fas 16A
Hybridinverter 3,6kW 1F 16A HYD 3600-ES Hybrid inverter 2MPPT DC-brytare EPS HYD3600ES SOFAR
Invertern levereras utan batteri
Tekniska parametrar
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Serie och typ | Hybridinverter 3,6kW 1F 16A HYD 3600-ES Hybrid inverter 2MPPT DC-brytare EPS HYD3600ES SOFAR |
| Garanti | 5 år |
Batteriparametrar
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Batterityp | litiumjonbatteri, blybatteri |
| Nominell batterispänning | 48 V |
| Batterispänningsområde | 42 - 58 V |
| Batterikapacitet | 50 - 2000 Ah |
| Maximal laddnings-/urladdningseffekt | 3000 W |
| Maximal laddningsström | 65 A (programmerbar) |
| Maximal urladdningsström | 70 A (programmerbar) |
| Laddningsström (litiumjonbatteri) | BMS |
| Laddningsström (blybatteri) | 3-stegs, adaptiv med underhållsladdning |
| Urladdningsnivå | litiumjonbatteri - 0-90% DOD reglerbar; blybatteri - 0-50% DOD reglerbar |
DC-ingång (PV-sida)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Rekommenderad maximal PV-ineffekt | 4790 Wp |
| Maximal DC-effekt per MPPT | 2400 W |
| Maximal ingångsspänning | 600 V |
| Startspänning | 120 V |
| Nominell DC-spänning | 360 V |
| MPPT-driftspänningsområde | 90 - 580 V |
| Fulleffekt MPPT-spänningsområde | 180 - 520 V |
| Antal MPPT | 2 |
| Maximal DC-utgångsström | 12 A / 12 A |
| Maximal DC-kortslutningsström | 15 A / 15 A |
AC-utgång (nätsida)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt | 3680 W |
| Maximal utgångseffekt | 3680 VA |
| Nominell nätspänning | L/N/PE, 220, 230, 240 |
| Antal faser | enfas (L-N-PE) |
| Maximal in-/utgångsström | 16 A |
| AC-spänningsområde | 180 ~ 276 V (enligt lokal standard) |
| Nätfrekvensområde | 44 - 55 Hz / 54 - 66 Hz (enligt lokal standard) |
| THDi | < 3 % |
| Effektfaktor | 1 (justerbar +/- 0,8) |
AC-utgång (reservkraft)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt reservkraft | 3000 VA |
| Driftfas | enfas (L-N-PE) |
| Nominell spänning reservkraft | 13,2 A |
| Maximal skenbar effekt | 4000 VA, 10 s |
| THDi | 180 - 276 Vac (enligt lokal standard) |
| Omkopplingstid | 10 ms |
Verkningsgrad
| Parameter | Värde |
|---|---|
| MPPT-verkningsgrad | 99,9 % |
| Maximal verkningsgrad | 97,6 % |
| Europeisk verkningsgrad | 97,2 % |
| Maximal laddningsverkningsgrad | 94,6 % |
| Maximal urladdningsverkningsgrad | 94,6 % |
Skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Skydd mot omvänd PV-polaritet | Ja |
| PV-isolering | Ja |
| Jordfelsövervakning | Ja |
| Överspänningsskydd | Ja |
| Överspänningsskydd | Ja |
| Mjukstartskydd för batteri | Ja |
| SPD-skydd | III |
Allmänna data
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Omgivningstemperaturområde | -25°C ~ +60°C (reducerad effekt över 45°C) |
| Standby-förluster | < 10 W |
| Topologi | högfrekvent isolering (för batteri) |
| DC-brytare | Ja |
| Kapslingsklass | IP65 |
| Tillåtet fuktighetsområde | 0 ~ 100 % |
| Kommunikation | RS485, Wi-Fi/Ethernet/GPRS, SD, CAN2.0 |
| Skyddsklass | klass I |
| Maximal driftshöjd | 2000 m ö.h. |
| Anslutning till strömsensor | extern |
| Buller | < 25 dB |
| Vikt | 20,5 kg |
| Kylning | naturlig |
| Mått | 566 x 394 x 173 mm |
| Display | LCD |
| Garanti | 5 år (förlängningsbar) |
Standard
| Parameter | Värde |
|---|---|
| EMC | EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-3-11, EN 61000-3-12 |
| Säkerhetsstandarder | IEC62109-1/2, IEC62040-1, IEC62116, IEC61727, IEC-61683, IEC60068(1,2,14,30) |
| Nätanslutningsstandarder | AS/NZS 4777, VDE V 0124-100, V 0126-1-1, VDE-AR-N 4105, CEI 0-21, EN50549, G83/G59/G98/G99, UTE C15-712-1, UNE 206 007-1 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Filer att ladda ner:
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.