2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Sofar Växelriktare 125kW 3-Fas 190A 10MPPT DC-Frånskiljare WiFi-Modul
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
5
Beskrivning
Växelriktare inverter 125kW 3F 190A KTLX-G4 10MPPT DC-brytare WiFi-modul 125KTLX-G4 SOFAR
Växelriktare inverter 125kW 3F 190A KTLX-G4 10MPPT DC-brytare WiFi-modul 125KTLX-G4 SOFAR är en avancerad enhet för konvertering av solenergi. Denna kraftfulla växelriktare erbjuder maximal verkningsgrad på 98,6%, vilket gör den exceptionellt effektiv vid omvandling av solenergi till elektrisk energi.
Den robusta konstruktionen med skyddsklass IP66 gör den lämplig för utomhusbruk, vilket garanterar tillförlitlig drift under varierande väderförhållanden. Dessutom är denna växelriktare utrustad med avancerade övervakningsfunktioner, såsom I-V-kurvskanning samt stöd för Modbus-kommunikation och extern WiFi, vilket underlättar kontroll och hantering av solcellssystemet.
Tack vare sin effektivitet, tillförlitlighet och avancerade funktioner utgör växelriktaren KTLX-G4 SOFAR ett utmärkt val för dem som vill maximera potentialen i sitt solcellssystem och bidra till hållbar elproduktion.
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt AC [W] | 125000W |
| Antal faser | 3F |
| Installationstyp | On-grid |
| Max uteffekt [VA] | 125 kVA 45°C / 110 kVA 50°C |
| Utgångsström AC [A] | 190 A 380 V / 181,2 A 400 V / 174 A 415 V |
| Spänningsområde AC [V] | 310 - 480 V AC (enligt lokal standard) |
| Frekvens [Hz] | 50 / 60 Hz |
| Frekvensområde [Hz] | 45Hz-55Hz/54Hz-66Hz (enligt nationell standard) |
| Antal MPP-trackers | 10 |
| Startspänning [V] | 200 V |
| MPP-spänningsområde [V] | 180 - 1000 V |
| Antal DC-anslutningar | 20 |
| WiFi-modul | Ja |
| WLAN / Ethernet LAN | NEJ |
| USB | Nej |
| DC-isolationsmätning | Ja |
| DC-brytare | Ja |
| Max verkningsgrad (solcellsanläggning – elnät) | 98,4 % |
| Mått [mm] | 970 x 695 x 325 mm |
| Vikt [kg] | 75 kg |
| Max höjd över havet | 4000 m |
STANDARDER
| Parameter | Värde |
|---|---|
| EMC: | EMC: EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4 |
| Säkerhetsstandarder: | säkerhetsstandarder: IEC62109-1/2, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068(1,2,14,30) |
| Elnätsstandarder: | elnätsstandarder: AS/NZS 4777, VDE V 0124-100, V 0126-1-1, VDE-AR-N 4105, CEI 0-21/CEI 0-16, UNE 206 007-1, EN50549, G98/G99, EN50530, NB/T32004 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.