2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Sofar Växelriktare 30kW 3-Fas 51.5A 3MPPT DC-Brytare WiFi-Modul
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
5
Beskrivning
Växelriktare inverter 30kW 3F 51,5A KTLX-G3 3MPPT DC-brytare WiFi-modul 30KTLX-G3 SOFAR
Växelriktare inverter 30kW 3F 51,5A KTLX-G3 3MPPT DC-brytare WiFi-modul 30KTLX-G3 SOFAR är en del av en serie växelriktare med effekt från 25kW till 50kW, avsedda för användning i solcellsanläggningar av olika storlek för hem och företag.
Sofar växelriktare kännetecknas av hög kvalitet tack vare användning av komponenter från välrenommerade leverantörer samt en noggrann produktionsprocess. Produkten erbjuder tillförlitlighet och utmärkt kvalitet till ett konkurrenskraftigt pris, och den 12-åriga garantin bekräftar den höga kvaliteten hos Sofar-produkter. Enheterna är utrustade med WiFi-modul som möjliggör fjärrstyrning och övervakning av anläggningens drift. Dessutom har Sofar växelriktare ett aluminiumhölje i rostfritt utförande med skyddsklass IP 65, vilket möjliggör utomhusmontage.
Den senaste G3-serien av Sofar växelriktare utmärker sig med låg startspänning, hög maximal verkningsgrad samt ny mjukvara med möjlighet till fjärruppdatering.
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt AC [W] | 30000W |
| Antal faser | 3F |
| Installationstyp | On-grid |
| Max uteffekt [VA] | 34000 VA |
| AC-utström [A] | 51,5 A |
| AC-spänningsområde [V] | 310Vac-489Vac (enligt nationell standard) |
| Frekvens [Hz] | 50Hz/60Hz |
| Frekvensområde [Hz] | 45Hz-55Hz/54Hz-66Hz (enligt nationell standard) |
| Antal MPP-trackers | 3 |
| Startspänning [V] | 200 V |
| MPP-spänningsområde [V] | 540 - 800 V |
| Antal DC-anslutningar | 2/2 |
| WiFi-modul | Ja |
| WLAN / Ethernet LAN | NEJ |
| USB | Ja |
| DC-isolationsmätning | Ja |
| DC-brytare | Ja |
| Max verkningsgrad (solcellsanläggning – elnät) | 98,4 % |
| Mått [mm] | 585×480×220 mm |
| Vikt [kg] | 36 kg |
| Max höjd över havet | 4000 m |
STANDARDER
| Parameter | Värde |
|---|---|
| EMC: | EMC: EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4 |
| Säkerhetsstandarder: | säkerhetsstandarder: IEC62109-1/2, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068(1,2,14,30) |
| Elnätsstandarder: | elnätsstandarder: AS/NZS 4777, VDE V 0124-100, V 0126-1-1, VDE-AR-N 4105, CEI 0-21/CEI 0-16, UNE 206 007-1, EN50549, G98/G99, EN50530, NB/T32004 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.