2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Sofar Växelriktare 4kW 3-Fas 6.4A 2MPPT DC-Modul WiFi
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Växelriktare inverter 4kW 3F 6,4A KTLX-G3 2MPPT DC-brytare WiFi-modul 4.4KTLX-G3 SOFAR
Växelriktare inverter Sofar 4kW 3F 6,4A 4.4KTLX-G3 2MPPT DC-brytare WiFi-modul Sofar 4.4KTLX-G3 SOFAR är en del av en serie växelriktare med effekt från 3kW till 24kW, avsedda för användning i solcellsanläggningar för bostäder av olika storlek.
Sofar växelriktare kännetecknas av hög kvalitet tack vare användning av komponenter från välrenommerade leverantörer och en noggrann tillverkningsprocess. Produkten erbjuder tillförlitlighet och utmärkt kvalitet till ett konkurrenskraftigt pris, och 12 års garanti bekräftar den höga kvaliteten hos Sofar-produkter. Enheterna är utrustade med WiFi-modul som möjliggör fjärrstyrning och övervakning av anläggningens drift. Dessutom har Sofar växelriktare ett aluminiumhölje i rostfritt utförande med skyddsklass IP 65, vilket möjliggör montering utomhus.
Den senaste G3-serien av Sofar växelriktare utmärker sig genom låg startspänning, hög maximal verkningsgrad samt ny programvara med möjlighet till fjärruppdatering.
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt AC [W] | 4000W |
| Antal faser | 3F |
| Installationstyp | On-grid |
| Max uteffekt [VA] | 4400 VA |
| AC utström [A] | 6,4 A |
| AC spänningsområde [V] | 310Vac-480Vac (enligt nationell standard) |
| Frekvens [Hz] | 50Hz/60Hz |
| Frekvensområde [Hz] | 45Hz-55Hz/54Hz-66Hz (enligt nationell standard) |
| Antal MPP-trackers | 2 |
| Startspänning [V] | 160 V |
| MPP spänningsområde [V] | 190 - 850 V |
| Antal DC-anslutningar | 1/1 |
| WiFi-modul | Ja |
| WLAN / Ethernet LAN | NEJ |
| USB | Ja |
| DC-isolationsmätning | Ja |
| DC-brytare | Ja |
| Max verkningsgrad (solcellsanläggning – elnät) | 98,4% |
| Mått [mm] | 513 x 425 x 169 mm |
| Vikt [kg] | 17 kg |
| Max höjd över havet | 4000 m |
STANDARDER
| Parameter | Värde |
|---|---|
| EMC: | EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4 |
| Säkerhetsstandarder: | IEC62109-1/2, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068(1,2,14,30) |
| Elnätsstandarder: | AS/NZS 4777, VDE V 0124-100, V 0126-1-1, VDE-AR-N 4105, CEI 0-21/CEI 0-16, UNE 206 007-1, EN50549, G98/G99, EN50530, NB/T32004 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.