2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Sofar växelriktare 3kW 1-fas 12A 1MPPT DC-brytare WiFi-modul
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Växelriktare 3kW 1-fas 12A TL-G3 1MPPT DC-brytare WiFi-modul 3000TL G3 SOFAR
Vi inbjuder dig att bekanta dig med vårt erbjudande Växelriktare 3kW 1-fas 12A TL-G3 1MPPT DC-brytare WiFi-modul 3000TL G3 SOFAR
Sofars enfasiga växelriktare är utmärkta lösningar för små solcellsanläggningar. Dessa enheter kännetecknas av tillförlitlighet och hög kvalitet, samtidigt som de är tillgängliga till konkurrenskraftiga priser. Tillverkaren Sofar använder välrenommerade komponenter, vilket i kombination med noggrann kontroll av produktionsprocesserna garanterar utmärkta resultat.
Det är värt att notera att tillverkaren erbjuder en imponerande 12-årig garanti, vilket bekräftar deras förtroende för produkternas kvalitet. Enheterna är utrustade med en WiFi-modul som möjliggör internetanslutning. Tack vare detta kan användaren fjärrstyra och övervaka parametrarna för sin solcellsanläggning. Dessutom har Sofars växelriktare en bekväm display monterad på höljet, som gör det enkelt att följa enhetens parametrar. De har också två MPPT-trackers, vilket bidrar till ökad effektivitet och prestanda för hela anläggningen.
Dessa innovativa växelriktare erbjuder en rad intelligenta funktioner, såsom reaktiv effektreglering, självreducering av effekt vid frekvensöverskridning samt fjärrstyrning av reaktiv och aktiv effekt. Dessutom uppfyller deras rostfria aluminiumhölje IP 65-skyddsklass, vilket innebär att de säkert kan monteras utomhus utan oro för deras hållbarhet och tillförlitlighet.
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt AC [W] | 3000W |
| Antal faser | 1-fas |
| Utgångsström AC [A] | 14,5 A |
| AC-spänningsområde [V] | 180 - 276 V |
| Frekvensområde [Hz] | 45 Hz - 55Hz/54 Hz - 66Hz |
| Antal MPP-trackers | 1 |
| Max. ingångsström [A] | 12 A |
| Startspänning [V] | 70 V |
| Märkspänning ingång [V] | 60 V |
| MPP-spänningsområde [V] | 50 - 550 V |
| Antal DC-anslutningar | 1 |
| WiFi-modul | Nej |
| WLAN / Ethernet LAN | NEJ |
| USB | Ja |
| DC-frånskiljare | Ja |
| Skydd mot polväxling | Ja |
Normer
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Certifieringar: | EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4, IEC 62116, IEC 61727, IEC 60068 (1, 2, 14, 30), IEC 62109-1/2, AS 4777, VDE V 0124-100, VDE V 0126-1-1, VDE-AR-N-4105, EN 50438, G83/2, C10/11, RD 1699 |
DC-ingång
| Parameter | Värde |
|---|---|
| maximal DC-effekt per MPPT: | 4100 W |
| antal MPPT: | 1 |
| antal DC-ingångar: | 1 |
| maximal ingångsspänning: | 550 V |
| startspänning: | 70 V |
| märkspänning ingång: | 360 V |
| MPPT-spänningsområde: | 50 - 550 V |
| maximal ingångsström per MPPT: | 12 A |
AC-utgång
| Parameter | Värde |
|---|---|
| märkeffekt: | 3000 W |
| maximal AC-effekt: | 3000 VA |
| maximal utgångsström: | 14,5 A |
| märkspänning: | L/N/PE, 220 Vac, 230 Vac, 240 Vac |
| nominellt AC-spänningsområde: | 180 - 276 V |
| nätfrekvensområde: | 45 Hz - 55Hz/54 Hz - 66Hz |
| THDi: | <3% |
| effektfaktor: | 1 som standard (justerbar +/- 0.8) |
Prestanda
| Parameter | Värde |
|---|---|
| maximal verkningsgrad: | 97.5% |
| europeisk verkningsgrad: | 96.9% |
Skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| överhettningsskydd: | JA |
| DC-brytare: | JA |
| ö-driftsskydd: | JA |
| läckströmsskydd: | JA |
| jordfelsskydd: | JA |
| överspänningsskydd: | JA |
| överströmsskydd: | JA |
Kommunikation
| Parameter | Värde |
|---|---|
| kommunikationsmetoder: | RS485, GPRS/WiFi/Ethernet-kort (tillval), USB |
| datalagring: | 25 år |
| kommunikationsprotokoll: | Modbus |
Allmänna data
| Parameter | Värde |
|---|---|
| driftstemperaturområde: | -30°C ~+60°C |
| topologi: | transformatorlös |
| skyddsklass: | IP65 |
| relativ luftfuktighet: | 0~100% |
| maximal driftshöjd: | 2000 m |
| ljudnivå: | < 25 dB |
| vikt: | 6,3 kg |
| kylning: | naturlig |
| mått: | 321 x 260,5 x 131,5 mm |
| display: | LCD + LED |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.