2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Sofar växelriktare 50kW 3-fas 83,3A 4MPPT DC-frånskiljare WiFi-modul
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
5
Beskrivning
Växelriktare inverter 50kW 3F 83,3A KTLX-G3 3-4MMPT WiFi-kommunikation DC-brytare 50KTLX-G3 SOFAR
Växelriktare inverter 50kW 3F 83,3A KTLX-G3 3-4MMPT WiFi-kommunikation DC-brytare 50KTLX-G3 SOFAR är en del av en serie växelriktare med effekt från 25kW till 50kW, avsedda för användning i solcellsanläggningar av olika storlek för hem och företag.
Sofar-växelriktare kännetecknas av hög kvalitet tack vare användning av komponenter från välrenommerade leverantörer samt en noggrann tillverkningsprocess. Produkten erbjuder tillförlitlighet och utmärkt kvalitet till ett konkurrenskraftigt pris, och den 12-åriga garantin bekräftar den höga kvaliteten hos Sofar-märkets enheter. Enheterna är utrustade med WiFi-modul som möjliggör fjärrstyrning och övervakning av anläggningens drift. Dessutom har Sofar-växelriktare ett aluminium- och rostfritt hölje med skyddsklass IP 65, vilket möjliggör montering utomhus.
Den senaste G3-serien av Sofar-växelriktare utmärker sig med låg startspänning, hög maximal verkningsgrad samt ny programvara med möjlighet till fjärruppdatering.
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt AC [W] | 50000W |
| Antal faser | 3F |
| Installationstyp | On-grid |
| Max uteffekt [VA] | 55000 VA |
| Utgångsström AC [A] | 83,3 A |
| Spänningsområde AC [V] | 310 - 480 V AC (enligt lokal standard) |
| Frekvens [Hz] | 50 / 60 Hz |
| Frekvensområde [Hz] | 45Hz-55Hz/54Hz-66Hz (enligt nationell standard) |
| Antal MPP-trackers | 4 |
| Startspänning [V] | 200 V |
| MPP-spänningsområde [V] | 180 - 1000 V |
| Antal DC-anslutningar | 2/2 |
| WiFi-modul | Ja |
| WLAN / Ethernet LAN | NEJ |
| USB | Nej |
| DC-isolationsmätning | Ja |
| DC-frånskiljare | Ja |
| Max verkningsgrad (solcellsanläggning – elnät) | 98,4 % |
| Mått [mm] | 585×480×220 mm |
| Vikt [kg] | 37 kg |
| Max höjd över havet | 4000 m |
STANDARDER
| Parameter | Värde |
|---|---|
| EMC: | EMC: EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4 |
| Säkerhetsstandarder: | säkerhetsstandarder: IEC62109-1/2, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068(1,2,14,30) |
| Elnätsstandarder: | elnätsstandarder: AS/NZS 4777, VDE V 0124-100, V 0126-1-1, VDE-AR-N 4105, CEI 0-21/CEI 0-16, UNE 206 007-1, EN50549, G98/G99, EN50530, NB/T32004 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.