2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Solväxelriktare Sofar 25kW 3-fas 42,4A 2MPPT DC-brytare WiFi-modul
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
5
Beskrivning
Växelriktare inverter 25kW 3F 42,4A KTLX-G3 2MPPT DC-brytare WiFi-modul 25KTLX-G3 SOFAR
Växelriktare inverter 25kW 3F 42,4A KTLX-G3 2MPPT DC-brytare WiFi-modul 25KTLX-G3 SOFAR är en del av serien växelriktare med effekt från 25kW till 50kW, avsedda för solcellsinstallationer i bostäder av olika storlekar.
Sofar-växelriktare kännetecknas av hög kvalitet tack vare användning av komponenter från välrenommerade leverantörer samt en noggrann produktionsprocess. Produkten erbjuder tillförlitlighet och utmärkt kvalitet till ett konkurrenskraftigt pris, och 12 års garanti bekräftar den höga kvaliteten hos Sofar-produkter. Enheterna är utrustade med WiFi-modul som möjliggör fjärrstyrning och övervakning av installationen. Dessutom har Sofar-växelriktare ett aluminiumhölje i rostfritt utförande med skyddsklass IP 65, vilket möjliggör montering utomhus.
Den senaste G3-serien av Sofar-växelriktare utmärker sig med låg startspänning, hög maximal verkningsgrad samt ny programvara med möjlighet till fjärruppdatering.
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt AC [W] | 25000W |
| Antal faser | 3F |
| Installationstyp | On-grid |
| Max uteffekt [VA] | 28000 VA |
| AC-utgångsström [A] | 42,4 A |
| AC-spänningsområde [V] | 310Vac-480Vac (enligt nationell standard) |
| Frekvens [Hz] | 50Hz/60Hz |
| Frekvensområde [Hz] | 45Hz-55Hz/54Hz-66Hz (enligt nationell standard) |
| Antal MPP-trackers | 3 |
| Startspänning [V] | 200 V |
| MPP-spänningsområde [V] | 540 - 800 V |
| Antal DC-anslutningar | 2/2 |
| WiFi-modul | Ja |
| WLAN / Ethernet LAN | NEJ |
| USB | Ja |
| DC-isolationsmätning | Ja |
| DC-frånskiljare | Ja |
| Max verkningsgrad (solcellsinstallation – elnät) | 98,4 % |
| Mått [mm] | 585×480×220 mm |
| Vikt [kg] | 36 kg |
| Max höjd över havet | 4000 m |
STANDARDER
| Parameter | Värde |
|---|---|
| EMC: | EMC: EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4 |
| Säkerhetsstandarder: | säkerhetsstandarder: IEC62109-1/2, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068(1,2,14,30) |
| Elnätsstandarder: | elnätsstandarder: AS/NZS 4777, VDE V 0124-100, V 0126-1-1, VDE-AR-N 4105, CEI 0-21/CEI 0-16, UNE 206 007-1, EN50549, G98/G99, EN50530, NB/T32004 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.