2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Växelriktare Sofar 2,7kW 1-fas 13A 1MPPT DC-brytare WiFi-modul
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Växelriktare inverter 2,7kW 1F 13A TL-G3 1MPPT DC-brytare WiFi-modul 2700TL SOFAR
Vi välkomnar dig att bekanta dig med vårt erbjudande Växelriktare inverter 2,7kW 1F 13A TL-G3 1MPPT DC-brytare WiFi-modul 2700TL SOFAR
Sofars enfasiga växelriktare är utmärkta lösningar för små solcellsanläggningar. Dessa enheter kännetecknas av tillförlitlighet och hög kvalitet, samtidigt som de är tillgängliga till konkurrenskraftiga priser. Tillverkaren Sofar använder renommerade komponenter, vilket i kombination med noggrann kontroll av produktionsprocesserna garanterar utmärkta resultat.
Det är värt att notera att tillverkaren erbjuder en imponerande 12-årig garanti, vilket bekräftar deras förtroende för produkternas kvalitet. Enheterna är utrustade med en WiFi-modul som möjliggör internetanslutning. Tack vare detta kan användaren fjärrstyra och övervaka parametrarna för sin solcellsanläggning. Dessutom har Sofars växelriktare en bekväm display monterad på höljet, som gör det enkelt att följa enhetens parametrar. De har också två MPPT-trackers, vilket bidrar till att öka effektiviteten och prestandan för hela anläggningen.
Dessa innovativa växelriktare erbjuder en rad intelligenta funktioner, såsom reaktiv effektreglering, självreducering av effekt vid frekvensöverskridning samt fjärrstyrning av reaktiv och aktiv effekt. Dessutom uppfyller deras rostfria aluminiumhölje normerna för skyddsklass IP 65, vilket innebär att de säkert kan monteras utomhus utan oro för deras hållbarhet och tillförlitlighet.
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt AC [W] | 2700W |
| Antal faser | 1F |
Utgångsdata
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Max. utgångseffekt [VA] | 2700 VA |
| Utgångsström AC [A] | 11,8 A |
| AC-spänningsområde [V] | 180 - 276 V |
| Frekvens [Hz] | 50/60 Hz |
| Frekvensområde [Hz] | 45Hz - 55Hz/54 Hz - 66Hz |
| Total harmonisk distorsion | <3% |
| Effektfaktor [cos φac,r] | 1 (-0,8/+0,8) |
Ingångsdata
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Antal MPP-trackers | 1 |
| DC-ingångsspänningsområde [V] | 200 - 500 V |
| Startspänning [V] | 70 V |
| Märkingångsspänning [V] | 360 V |
| MPP-spänningsområde [V] | 50 - 500 V |
| Antal DC-anslutningar | 1 |
| Max. effekt för solcellsgenerator | 3700 W |
Anslutningar
| Parameter | Värde |
|---|---|
| WiFi-modul | Nej |
| Anslutningstyp | WLAN / Ethernet LAN Tillval |
| WLAN / Ethernet LAN | Nej |
| USB | Ja |
| 2x RS422 (RJ45-uttag) | Nej |
| RS485 | Ja |
Skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| DC-frånskiljare | Ja |
| Skydd mot polväxling | Ja |
Verkningsgrad
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Max. verkningsgrad (solcellsanläggning – elnät) | 97,50 % |
| Europeisk verkningsgrad (ηEU) | 96,90 % |
Allmänna data
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Mått [mm] | 321 x 260,5 x 131,5 mm |
| Vikt [kg] | 6,3 kg |
| Skyddsklass [IP] | IP65 |
| Kylning | Naturlig |
| Omgivningstemperaturområde | -30 / +60 °C |
| Tillåten luftfuktighet | 0 - 100% |
| Max. höjd över havet | 2000 m |
Normer
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Certifieringar: | EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4, IEC 62116, IEC 61727, IEC 60068 (1, 2, 14, 30), IEC 62109-1/2, AS 4777, VDE V 0124-100, VDE V 0126-1-1, VDE-AR-N-4105, EN 50438, G83/2, C10/11, RD 1699 |
DC-ingång
| Parameter | Värde |
|---|---|
| maximal DC-effekt per MPPT: | 3700 W |
| antal MPPT: | 1 |
| antal DC-ingångar: | 1 |
| maximal ingångsspänning: | 500 V |
| startspänning: | 70 V |
| märkingångsspänning: | 360 V |
| MPPT-driftspänningsområde: | 50 - 550 V |
| maximal ingångsström per MPPT: | 11,8 A |
AC-utgång
| Parameter | Värde |
|---|---|
| märkeffekt: | 2700 W |
| maximal AC-effekt: | 2700 VA |
| maximal utgångsström: | 9,6 A |
| märkspänning: | L/N/PE, 220 Vac, 230 Vac, 240 Vac |
| nominellt AC-spänningsområde: | 180 - 276 V |
| nätfrekvensområde: | 45 Hz - 55Hz/54 Hz - 66Hz |
| THDi: | <3% |
| effektfaktor: | 1 standard (justerbar +/- 0.8) |
Prestanda
| Parameter | Värde |
|---|---|
| maximal verkningsgrad: | 97.5% |
| europeisk verkningsgrad: | 96.9% |
Skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| skydd mot överhettning: | JA |
| DC-brytare: | JA |
| ö-driftsskydd: | JA |
| skydd mot läckström: | JA |
| skydd mot jordfel: | JA |
| skydd mot överspänning: | JA |
| skydd mot överström: | JA |
Kommunikation
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Kommunikationsmetoder: | RS485, GPRS/WiFi/Ethernet-kort (tillval), USB |
| Datalagring: | 25 år |
| Kommunikationsprotokoll: | Modbus |
Allmänna data
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Driftstemperaturområde: | -30°C ~+60°C |
| Topologi: | transformatorlös |
| Skyddsklass: | IP65 |
| Relativ luftfuktighet: | 0~100% |
| Maximal driftshöjd: | 2000 m |
| Ljudnivå: | < 25 dB |
| Vikt: | 6,3 kg |
| Kylning: | naturlig |
| Mått: | 321 x 260,5 x 131,5 mm |
| Display: | LCD + LED |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.