2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Växelriktare Sofar 20kW 3-fas 31,9A 2MPPT DC-brytare WiFi-modul
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Växelriktare inverter 20kW 3F 31,9A KTLX-G3 2MPPT DC-brytare WiFi-modul 20KTLX-G3 SOFAR
Växelriktare inverter 20kW 3F 31,9A KTLX-G3 2MPPT DC-brytare WiFi-modul 20KTLX-G3 SOFAR är en del av en serie växelriktare med effekt från 3kW till 24kW, avsedda för användning i solcellsanläggningar för bostäder av olika storlekar.
Sofar växelriktare kännetecknas av hög kvalitet tack vare användningen av komponenter från välrenommerade leverantörer samt en noggrann tillverkningsprocess. Produkten erbjuder tillförlitlighet och utmärkt kvalitet till ett överkomligt pris, och den 12-åriga garantin bekräftar den höga kvaliteten hos Sofar-produkter. Enheterna är utrustade med WiFi-modul som möjliggör fjärrstyrning och övervakning av anläggningens drift. Dessutom har Sofar växelriktare ett aluminiumhölje i rostfritt utförande med skyddsklass IP 65, vilket gör det möjligt att montera dem utomhus.
Den senaste G3-serien av Sofar växelriktare utmärker sig med låg startspänning, hög maximal verkningsgrad samt ny programvara med möjlighet till fjärruppdatering.
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt AC [W] | 20000W |
| Antal faser | 3F |
| Installationstyp | On-grid |
| Max uteffekt [VA] | 22000 VA |
| AC-utström [A] | 31,9 A |
| AC-spänningsområde [V] | 310Vac-480Vac (enligt nationell standard) |
| Frekvens [Hz] | 50Hz/60Hz |
| Frekvensområde [Hz] | 45Hz-55Hz/54Hz-66Hz (enligt nationell standard) |
| Antal MPP-trackers | 2 |
| Startspänning [V] | 160 V |
| MPP-spänningsområde [V] | 480 - 850 V |
| Antal DC-anslutningar | 2/2 |
| WiFi-modul | Ja |
| WLAN / Ethernet LAN | NEJ |
| USB | Ja |
| DC-isolationsmätning | Ja |
| DC-frånskiljare | Ja |
| Max verkningsgrad (solcellsanläggning – elnät) | 98,4 % |
| Mått [mm] | 513×425×189 mm |
| Vikt [kg] | 17 kg |
| Max höjd över havet | 4000 m |
STANDARDER
| Parameter | Värde |
|---|---|
| EMC: | EMC: EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4 |
| Säkerhetsstandarder: | säkerhetsstandarder: IEC62109-1/2, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068(1,2,14,30) |
| Elnätsstandarder: | elnätsstandarder: AS/NZS 4777, VDE V 0124-100, V 0126-1-1, VDE-AR-N 4105, CEI 0-21/CEI 0-16, UNE 206 007-1, EN50549, G98/G99, EN50530, NB/T32004 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.