2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
ETI Överspänningsskydd PV DC Typ 1+2 (Klass B+C) 1100V 3P 20kA 3,8kV
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
ETI Överspänningsskydd PV DC Typ 1+2 (Klass B+C) 1100V 3P 20kA 3,8kV
Överspänningsskydd PV DC Typ 1+2 (B+C) 1100V 3P 20kA 3,8kV ETITEC M 1100/12,5 Y 002440511 från ETI, även känt som åskskydd, är en enhet avsedd för att skydda elektriska installationer mot skadliga effekter av atmosfäriska urladdningar samt överspänningar som kan uppstå vid till- eller frånkoppling av obelastad luftledning.
Åskskydd klassificeras i tre kategorier: klass B, som ger skydd mot direkta och närliggande blixtnedslag, klass C, som skyddar mot kopplingsöverspänningar, samt klass D, som erbjuder ytterligare skydd för särskilt känsliga elektriska apparater. Överspänningsskydd kan också delas in efter typ i: frånkopplande, begränsande och kombinerade.
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Tillverkare | ETI |
| För nät | DC (Solceller PV) |
| Skyddsklass | B+C (Typ 1+2) |
| Antal poler | 3 |
| Nominell urladdningsström (In) | 20kA |
| Spänningsskyddsnivå | 3,8kV |
| Bredd uttryckt i antal moduler | 3 |
| Maximal kontinuerlig driftspänning | 1100 V |
| Kapslingsklass IP | IP20 |
| Nominell urladdningsström | toppvärde: 40 kA |
| Monteringssätt | DIN-skena TH-35mm |
| Förpackningsvikt | 0,15 kg |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Filer att ladda ner:
Tekniska data
| Användning | DC (solcell) |
| Överspänningsskydd typ (SPD-klass) | T1+T2 (B+C) |
| Märkspänning [V] | 1100V DC |
| Antal poler | 3P |
| Åskström (Iimp/In) [kA] | 20 kA |
| Märke | ETI |
| Skyddsnivå (Up) [kV] | 3,8 kV |
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.