2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Eaton DC-frånskiljare 2-polig 30A 1000V
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Eaton Isolatorfrånskiljare DC 1-fas 2P 30A 1000V
Isolatorfrånskiljare DC 1-fas 2P 30A 1000V P-SOL30 120935 EATON används för säker frånkoppling av DC-kretsar och möjliggör säkert spänningsfritt arbete. Den är särskilt användbar som separat brytare för säker frånkoppling av en defekt växelriktare.
Eatons skyddsfrånskiljare P-SOL30 erbjuder tvåpolig inkoppling, vilket gör den idealisk för användning i ojordade solcellsanläggningar. Denna modell är anpassad för drift vid spänningar upp till 1000 V, vilket garanterar effektivitet och tillförlitlighet under olika driftsförhållanden.
Specifikation
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Förpackningsvikt | 0,285 kg |
| Tillverkare | EATON |
| Serie | P-SOL |
| Märkström | 30 A |
| Antal poler | 2 |
| Antal moduler | 2 |
| Maximal märkdriftspänning | 1000 V DC |
| Skyddsklass | IP20 |
| Märkdriftström vid DC-21A | 26 A |
| Märkdriftström vid DC-PV1 | 26 A |
| Märkdriftström vid DC-PV2 | 10 A |
| Poler | 2-polig |
| Märkdriftspänning | 1000 V |
| Frånskiljarfunktioner | JA |
| Normer och föreskrifter | IEC/EN 60947-3 |
| Mekanisk livslängd | 10 000 cykler |
| Elektrisk livslängd | 1500 cykler |
| Maximal kopplingsfrekvens | 120 S/h |
| Klimatbeständighet | fuktigt/varmt klimat, konstant, enligt IEC 60068-2-78; fuktigt/varmt klimat, växlande, enligt IEC 60068-2-30 |
| Omgivningstemperatur | -25~+60°C |
| Monteringsposition | valfri, enligt kraven |
| Mått | bredd 58 mm, höjd 93 mm, djup 76 mm |
| DIN-skena | 35 mm |
| Anslutningsledartvärsnitt | flertrådad med ändskydd: 1x (1-6), 2x (1-6) mm²; massiv eller flertrådad: 18-14 AWG |
| Mätbar kortslutningsströmtålighet (t=1s) | 0,36 kA |
| Upp till 440 V 50/60 Hz | 0,32 kA |
| Inre resistans | 5 mΩ |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Filer att ladda ner:
Tekniska data
| Användning | DC (solcell) |
| Typ av frånskiljare | frånskiljare |
| Märkström [A] | 30A |
| Antal poler | 2P |
| Märkspänning [V] | 1000V DC |
| Märke | EATON |
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.