2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Eaton Överspänningsskydd PV DC Typ 1+2 (Klass B+C) 1000V 2P+N 15kA 3,7kV
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Överspänningsskydd PV DC Typ 1+2 (B+C) 1000V 2P+N 15kA 3,7kV SPPVT12-10-2+PE 177256 EATON
Överspänningsskydd PV DC Typ 1+2 (B+C) 1000V 2P+N 15kA 3,7kV SPPVT12-10-2+PE 177256 EATON är en enhet utformad för att skydda elektriska installationer mot överspänningar som kan uppstå till följd av åsknedslag eller fel i överföringsnätet.
Funktionen hos detta överspänningsskydd är att förkorta genomflödestiden och begränsa frekvensen av efterföljande ström, vilket syftar till att skydda nätverkskomponenter. Detta skydd är särskilt anpassat för användning i fotovoltaiska PV-installationer, både jordade och ojordade. Det erbjuder utbytbara patroner samt optiska indikatorer som signalerar dess aktivering.
SPPVT-serien av överspänningsskydd kännetecknas av motståndskraft mot urladdningsström upp till 40 kA och har kortslutningshållfasthet ISCPV upp till 1000 A, vilket gör dem till ett tillförlitligt val för att säkerställa säkerheten i fotovoltaiska system.
Specifikation
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Tillverkare | EATON |
| För nät | DC (Fotovoltaisk PV) |
| Skyddsklass | B+C (Typ 1+2) |
| Antal poler | 3 |
| Nominell urladdningsström (In) | 15kA |
| Spänningsskyddsnivå | 3,7kV |
| Bredd uttryckt i antal moduler | 3 |
| Märkdriftspänning | 1000 V |
| Skyddsklass IP | IP20 |
| Maximal urladdningsström | 40 kA |
| Nätkonfiguration | IT |
| Antal ledare | 2 |
| Nominell urladdningsström - toppvärde (8/20) | 15 kA |
| Märkspänning DC | 1000 V |
| Maximal urladdningsström (8/20) | 40 kA |
| Högsta kontinuerliga driftspänning DC | 1050 V |
| Monteringssätt | DIN-skena TH-35 mm |
| Storlek | 3 moduler |
| Maximal spänning för fotovoltaisk installation | 1050 V |
| Maximal ledararea (en-/flertrådad) | 35 mm² |
| Maximal ledararea flexibel | 25 mm² |
| Aktiveringsindikering på enheten | optisk |
| Typ 2 | JA |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Filer att ladda ner:
Tekniska data
| Användning | DC (solcell) |
| Överspänningsskydd typ (SPD-klass) | T1+T2 (B+C) |
| Märkspänning [V] | 1000V DC |
| Antal poler | 2P+N |
| Åskström (Iimp/In) [kA] | 15 kA |
| Märke | EATON |
| Skyddsnivå (Up) [kV] | 3,7 kV |
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.