2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Hager DC-frånskiljare 3-fas 4P 32A 1000V
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Hager DC-frånskiljare 3-fas 4P 32A 1000V
DC-frånskiljare 3-fas 4P 32A 1000V SB432PV HAGER kallas ofta för FR-typ frånskiljare och används i stor utsträckning i både bostads- och industrikopplingsskåp.
Dess huvudfunktion är att koppla från alla kretsar och fungera som huvudströmbrytare. Frånskiljaren används i praktiskt taget varje säkringsskåp och fungerar som huvudströmbrytare, både i nödsituationer och vid rutinmässigt underhåll, vilket möjliggör permanent isolering av installationen från strömförsörjningen.
Frånskiljaren manövreras med ett ON/OFF-vred och är även utrustad med ett informationsfönster som med hjälp av färger (grönt/rött) indikerar enhetens driftstatus, vilket underlättar för användarna att kontrollera att den fungerar korrekt.
Konstruktion
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Antal poler | 4 P |
| Form | enligt DIN EN 50173-1:2011-09 |
Funktioner
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Riktningsomkopplare | Nej |
| Som huvudströmbrytare | Nej |
| Som nödstopp | Nej |
| Som säkerhetsbrytare | Ja |
| Som service-/reparationsbrytare | Ja |
Konfiguration
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Antal moduler | 3/5 |
Manöverdon och indikatorer
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Integrerad motordrift | Nej |
Spänning
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkisolationsspänning Ui | 1000 V |
| Märkstötspänning Uimp | 8000 V |
| Märkdriftspänning Un (DC) | 1000 V |
Ström
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkström In | 32 A |
| Tillåten belastning DC21 kategori A | 32 A |
Mått
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Produktdjup | 72 mm |
| Produkthöjd | 85 mm |
Effekt
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Total effektförlust vid märkström | 6,9 W |
| Effektförlust per pol vid märkström | 1,7 W |
Hållbarhet
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Mekanisk livslängd (antal cykler) | 10000 |
Lock / Dörr / Topplock
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Låsbar | Nej |
Installation / Montering
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Anpassad för central frontmontering | Nej |
| Anpassad för frontmontering | Nej |
| Anpassad för golvmontering | Nej |
Utrustning
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Antal extra NC-kontakter | 0 |
| Antal extra NO-kontakter | 0 |
| Antal extra växlingskontakter | 0 |
| Antal NC-kontakter | 0 |
| Antal NO-kontakter | 4 |
| Antal NO/NC-kontakter | 0 |
| Tillval motordrift | Nej |
| Tillbehör | Nej |
Standard
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Standard | IEC 60947-3 ; VDE 0660 |
| Europeiskt WEEE-direktiv | gäller |
Säkerhet
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Kapslingsklass | IP20 |
Användningsförhållanden
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Driftstemperatur | -40…65 °C |
| Föroreningsgrad enligt IEC 60664 / IEC 60947-2 | 3 |
| Lagrings-/transporttemperatur | -50…90 °C |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Tekniska data
| Användning | DC (solcell) |
| Typ av frånskiljare | frånskiljare |
| Märkström [A] | 32A |
| Antal poler | 4P |
| Märkspänning [V] | 1000V DC |
| Märke | HAGER |
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.