2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Hager Säkringshållare PV 2P 32A 10x38mm
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Hager Säkringsbas PV 2P 32A 10x38mm
Säkringsbas PV 2P 32A 10x38 mm L502PV HAGER är anpassad för säkringar med dimensionerna 10 x 38 mm och ger effektivt skydd för PV-installationer som arbetar i seriekonfiguration.
Enheten kännetecknas av en märkström på 32 A och en maximal märkkopplingsspänning på 690/1000 V DC, vilket gör den lämplig för användning i avancerade solcellsapplikationer. Hager L502PV säkringsbas erbjuder även skyddsklass IP20, vilket innebär att den är skyddad mot tillgång till dess farliga delar, såsom händer eller fasta föremål.
Konstruktion
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Antal poler | 2 P |
| Polkonfiguration | 2 P |
Styrelement och indikatorer
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Optisk indikator | nej |
Elektriska egenskaper
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkkopplingsspänning Ue (AC) | 690 / 1000 V |
| Typ av matningsspänning | DC |
| Frekvens | 50/60 Hz |
Spänning
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkisoleringsspänning Ui | 690 V |
| Märkdriftspänning Un (DC) | 1000 V |
Ström
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkström In | 32 A |
| Märkström för säkringsinsats | [[2 / 4 / 6 / 8 / 10 / 12 / 16 / 20 / 25 / 32 A]] |
Strömkorrektionsfaktor
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Korrektionsfaktor för tillåten ström vid gruppering > 10 faser | 0,7 |
| Korrektionsfaktor för tillåten ström för 1-3 faser bredvid varandra | 1 |
| Korrektionsfaktor för tillåten ström för 4-6 faser bredvid varandra | 0,9 |
| Korrektionsfaktor för tillåten ström för 7-9 faser bredvid varandra | 0,85 |
| Korrektionsfaktor för tillåten ström över 40°C | 0,9 |
| Korrektionsfaktor för tillåten ström över 50°C | 0,8 |
| Korrektionsfaktor för tillåten ström över 20°C | 1 |
Tekniska data
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Korrektionsfaktor för tillåten ström över 30°C | 0,95 |
Säkring
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Säkringskaraktäristik | gPV |
| Säkringsinsatsstorlek | 10,3 x 38 |
Frekvens
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Frekvens (intervall enligt ETIM) | 50 till 60 Hz |
Effekt
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Total effektförlust vid märkström | 2,2 W |
Hållbarhet
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Elektrisk livslängd (antal cykler) | 2000 |
| Mekanisk livslängd (antal cykler) | 4000 |
Dimensioner
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Produktdjup | 75 mm |
| Produkthöjd | 77 mm |
| Produktbredd | 35 mm |
Installation / Montering
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Åtdragningsmoment | 2 Nm |
Anslutning
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Tvärsnittsarea flexibel ledare (flertrådad) i kläm | 0,75 / 10 mm |
| Tvärsnittsarea fast ledare (entrådad) i kläm | 1 / 16 mm |
Norm
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Europeiskt WEEE-direktiv | gäller |
Säkerhet
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Skyddsklass | IP20 |
Användningsförhållanden
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Driftstemperatur | -25 till 50 °C |
| Föroreningsgrad enligt IEC 60664 / IEC 60947-2 | 3 |
| Lagrings-/transporttemperatur | -25 till 80 °C |
Temperatur
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Kalibreringstemperatur | 30 °C |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.