2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Jordfelsbrytare Hager 4P 40A 300mA typ AC 230/400V
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Hager Jordfelsbrytare 3P+N 40A 300mA typ AC
Jordfelsbrytare 3P+N 40A 300mA typ AC CFC440J från HAGER är en enhet som skyddar mot elektriska stötar och används som en extra form av skydd (indirekt beröringsskydd), när grundläggande skyddsåtgärder misslyckas eller skadas.
Konstruktion
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Antal poler | 4 P |
| Montering | DIN-skena |
Konfiguration
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Antal moduler | 4 |
Elektriska egenskaper
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkspänning Ue (AC) | 230 / 400 V |
| Frekvens | 50 Hz |
Spänning
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkisolersspänning Ui | 500 V |
| Märkstötspänning Uimp | 4000 V |
Ström
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkfelström dI | 300 mA |
| Märkström In | 40 A |
| Märkurladdningsström (In 8/20µs) | 0,25 kA |
| Märkinkopplings- och urkopplingsförmåga Im | 1,5 kA |
| Märkbetingad kortslutningsström Inc enligt PN-EN 61008-1 | 6 kA |
Ström / Temperatur
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkström vid -25°C | 40 A |
| Märkström vid -20°C | 40 A |
| Märkström vid -15°C | 40 A |
| Märkström vid -10°C | 40 A |
| Märkström vid -5°C | 40 A |
| Märkström vid 0°C | 40 A |
| Märkström vid 5°C | 40 A |
| Märkström vid 10°C | 40 A |
| Märkström vid 15°C | 40 A |
| Märkström vid 20°C | 40 A |
| Märkström vid 25°C | 40 A |
| Märkström vid 30°C | 40 A |
| Märkström vid 35°C | 40 A |
| Märkström vid 40°C | 40 A |
| Märkström vid 45°C | 40 A |
| Märkström vid 50°C | 40 A |
| Märkström vid 55°C | 40 A |
| Märkström vid 60°C | 40 A |
| Märkström vid 65°C | 40 A |
| Märkström vid 70°C | 40 A |
Mått
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Produktdjup | 70 mm |
| Produkthöjd | 83 mm |
| Produktbredd | 70 mm |
| Dimensioner | 1 |
Frekvens
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Frekvens (område enligt ETIM) | 50 Hz |
Effekt
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Total effektförlust vid märkström | 8,1 W |
| Effektförlust per pol vid märkström | 3,6 W |
Utlösning
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Skydd mot oavsiktlig utlösning | Nej |
| Tidsfördröjd | Nej |
Hållbarhet
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Elektrisk livslängd (antal cykler) | 2000 |
| Mekanisk livslängd (antal cykler) | 4000 |
Installation / Montering
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Åtdragningsmoment | 2,8 Nm |
| Enkel demontering av modulapparater | Nej |
| Möjlighet till demontering underifrån | Nej |
Anslutning
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Utgångsklämkapacitet för fast ledare (tråd) | 1 / 25 mm² |
| Ledartvärsnitt flexibel ledare (lina) i kläm | 16mm² |
| Ingångsklämkapacitet för fast ledare (tråd) | 1 / 25 mm² |
| Ingångsklämkapacitet för flexibel ledare (lina) | 1 / 16 mm² |
| Ingångs-/utgångsklämkapacitet för flexibel ledare (lina) | 1 / 16 mm² |
Utrustning
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Transparent skydd för märkfält | Ja |
Norm
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Norm | EN 61008-1 |
| Europeiskt direktiv WEEE | omfattas |
Säkerhet
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Skyddsklass | IP20 |
| Typ av jordfelsbrytare | AC |
| Överensstämmer med REACH | Nej |
| Överensstämmer med RoHS-direktivet | Ja |
| Halogenfri | Nej |
Användningsförhållanden
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Driftstemperatur | -25…40 °C |
| Lagrings-/transporttemperatur | -55…70 °C |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Filer att ladda ner:
Tekniska data
| Brytartyp | jordfelsbrytare |
| Antal poler | 3P+N |
| Märkström [A] | 40A |
| Differensström [mA] | 300 mA |
| Utlösningskarakteristik | AC |
| Brytförmåga [kA] | 6 kA |
| Märke | HAGER |
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.