2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Jordfelsbrytare Schneider Electric Acti9 4P 40A 300mA typ A
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Schneider Electric Jordfelsbrytare 4P 40A 300mA typ A Acti9
Jordfelsbrytare 4P 40A 300mA typ A Acti9 IDK-40-4-300-A A9Z04440 från SCHNEIDER ELECTRIC är perfekt anpassad för användning i bostadsbyggnader och liknande objekt. Den ger skydd mot elektriska stötar i elektriska installationer genom att effektivt reagera på sinusformade strömmar samt likriktade pulserande strömmar.
Utrustad med dubbla räfflade anslutningar underifrån (skena+ledare) säkerställer den en solid och säker anslutning. Neutralledaren (N) är placerad på vänster sida, vilket underlättar skening med överströmsskydd. Enheten är även utrustad med en testknapp "T" som gör det möjligt att kontrollera att brytaren fungerar korrekt. Tillsammans med andra modulära apparater från Acti9-familjen bildar den en komplett uppsättning skydd för elektriska installationer.
Specifikation
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Produktserie | Acti 9 |
| Produktnamn | Acti 9 ID K |
| Produkt- eller komponenttyp | Jordfelsbrytare (RCCB) |
| Förkortad enhetsbeteckning | ID K |
| Polbeskrivning | 4P |
| Neutralläge | VÄNSTER |
| [In] märkström | 40 A |
| Nättyp | Växelström (AC) |
| Läckströmskänslighet | 300 mA |
| Fördröjning för jordfelsbrytare | Ögonblicklig |
| Typ av jordfelsbrytare | Typ A |
| Kvalitetsmärkning | VDE |
Kompletterande parametrar
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Enhetens placering i systemet | Utgång |
| Nätfrekvens | 50/60 Hz |
| [Ue] märkdriftspänning | 380...415 V växelström (AC) 50 Hz |
| Utlösningsteknik för jordfelsbrytare | Spänningsoberoende |
| Märkkopplings- och brytvermöga | [[Idm 500 A Im 500 A]] |
| Märkbetingad kortslutningsström | [[GL63: Inc 4,5 kA K60: Inc 6 kA]] |
| Märkisolationsspänning [Ui] | 440 V växelström (AC) 50 Hz |
| Märkstötspänning [Uimp] | 4 kV |
| Stötström | 250 A |
| Indikering av kontaktläge | NEJ |
| Styrtyp | Spak |
| Monteringssätt | Snäppfäste |
| Monteringsunderlag | DIN-skena |
| Bredd i 9 mm-moduler | 8 |
| Höjd | 81 mm |
| Bredd | 72 mm |
| Djup | 68 mm |
| Färg | Vit |
| Mekanisk livslängd | 5000 cykler |
| Elektrisk livslängd | AC-1: 2000 cykler |
| Anslutningar - terminaler | [[Dubbelanslutning topp eller botten 1…35 mm² fast Dubbelanslutning topp eller botten 1…25 mm² flexibel]] |
| Avisoleringslängd | 14 mm för topp eller botten anslutning |
| Åtdragningsmoment | 3,5 N.m topp eller botten |
Driftmiljö
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Standarder | EN/IEC 61008-1 |
| Kapslingsklass IP | [[IP20 enligt IEC 60529 IP40 (modulhölje) enligt IEC 60529]] |
| Föroreningsgrad | 2 |
| Elektromagnetisk kompatibilitet | 8/20 μs tålpuls, 200 A enligt EN/IEC 61008-1 |
| Omgivningstemperatur för drift | -25…40 °C |
| Omgivningstemperatur för lagring | -30…70 °C |
Hållbarhetserbjudande
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Status för hållbart erbjudande | Green Premium-produkt |
| Europeiskt RoHS-direktiv | Överensstämmande |
| Kvicksilverfri | Ja |
| Kinas RoHS-standard | Produkten omfattas inte av Kinas RoHS-direktiv. Deklaration om ämnen tillgänglig i informationssyfte. |
| WEEE | Produkten ska avfallshanteras i enlighet med gällande föreskrifter inom Europeiska unionen om avfall och får inte kastas tillsammans med vanligt avfall. |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Filer att ladda ner:
Tekniska data
| Brytartyp | jordfelsbrytare |
| Antal poler | 4P |
| Märkström [A] | 40A |
| Differensström [mA] | 300 mA |
| Utlösningskarakteristik | A |
| Brytförmåga [kA] | 6 kA |
| Märke | SCHNEIDER ELECTRIC |
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.