2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Överspänningsskydd ETI PV DC Typ 1+2 (Klass B+C) 1200V 3P 12,5kA 4,4kV
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Överspänningsskydd PV DC Typ 1+2 (B+C) 1200V 3P 12,5kA 4,4kV ETITEC SM T12 PV 1200/12,5 Y 002440630 ETI
Överspänningsskydd PV DC Typ 1+2 (B+C) 1200V 3P 12,5kA 4,4kV ETITEC SM T12 PV 1200/12,5 Y 002440630 ETI skyddar PV-moduler mot överspänningar som härrör både direkt från atmosfäriska urladdningar och från indirekta urladdningar samt kopplingsoperationer i nätet. Överspänningsskyddet är den idealiska lösningen för objekt utrustade med extern åskskyddsinstallation och skyddar systemet mot oförutsägbara överspänningar.
Varje pol i överspänningsskyddet är utrustad med internt termiskt skydd i form av en frånskiljare, vilket ger ett extra lager av skydd. Enheten monteras på DIN-skena TH-35, vilket underlättar installation och integrering med befintliga system. Den erbjuder en överspänningsskyddsnivå på upp till 4,4 kV vid en kontinuerlig driftspänning Uc på 1200 V.
Överspänningsskyddet är även utrustat med en optisk indikator för varistorskada, där ett rött "fönster" signalerar potentiell skada på enheten, vilket möjliggör snabb serviceåtgärd.
Specifikation
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Förpackningsvikt | 0,374 kg |
| Tillverkare | ETI |
| För nät | DC (Fotovoltaisk PV) |
| Skyddsklass | B+C (Typ 1+2) |
| Antal poler | 3 |
| Nominell urladdningsström (In) | 12,5kA |
| Spänningsskyddsnivå | 4,4kV |
| Bredd uttryckt i antal moduler | 3 |
| Skyddsklass IP | IP20 |
| Serie och typ | Överspänningsskydd PV DC Typ 1+2 (B+C) 1200V 3P 12,5kA 4,4kV ETITEC SM T12 PV 1200/12,5 Y 002440630 ETI |
| Material | termoplast, obrännbar enligt UL 94 V-0 |
| Montering | DIN-skena TH-35 mm |
| Typ | T1, T2 |
| Kontinuerlig driftspänning Uc (V) | 1200 |
| Urladdningsström imp (10/350) (kA) | 12,5 |
| Skyddsnivå Up (kV) | 4,4 |
| RC | ja |
| Antal moduler | 3 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Tekniska data
| Användning | DC (solcell) |
| Överspänningsskydd typ (SPD-klass) | T1+T2 (B+C) |
| Märkspänning [V] | 1200V DC |
| Antal poler | 3P |
| Åskström (Iimp/In) [kA] | 12,5 kA |
| Märke | ETI |
| Skyddsnivå (Up) [kV] | 4,4 kV |
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.