2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Överspänningsskydd PV DC Typ 2 (Klass C) 1000V 2P 20kA 4,0kV
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Överspänningsskydd PV DC Typ 2 (C) 1000V 2P 20kA 4,0kV DC C2P 1000 VCX
Överspänningsskydd PV DC Typ 2 (C) 1000V 2P 20kA 4,0kV DC C2P 1000 VCX, avsett för solcellsanläggningar(PV), är en enhet som ger överspänningsskydd för solcellssystem mot atmosfäriska urladdningar.
Utrustad med driftsstatusindikator som visar aktivt skydd med grön färg och avsaknad av skydd med röd färg. Tack vare inbyggt termiskt skydd krävs inga ytterligare termiska skyddsåtgärder, även om deras användning rekommenderas. Överspänningsskyddet av typ VCX DC C 3P 1000 V är lämpligt för användning i PV-system.
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Typ och serie | Överspänningsskydd för solceller DC klass C 2P 1000V Professional PV-skydd typ 2 DC C2P 1000 VCX |
| Skyddsklass | T2 |
| Utförande | varistor |
| Erforderligt skydd | 32 A |
| Anslutning max | 35 mm² |
| Märkdriftspänning | Un 1000 V DC |
| Maximal driftspänning | Uc 1060 V DC |
| Provström | In (8/20) 20 kA |
| Maxström | Imax (8/20) 40 kA |
| Skyddsnivåspänning | Up <4,0 kV |
| Lagringstemperatur | -30/+70°C |
| Omgivningstemperatur | -30/+50°C |
| Täthetsklass | IP20 |
| Förpackningsvikt | 0,1 kg |
| För nät | DC (Solceller PV) |
| Skyddsklass | C (Typ 2) |
| Antal poler | 2 |
| Nominell urladdningsström (In) | 6kA |
| Spänningsskyddsnivå | 1kV |
| Bredd uttryckt i antal moduler | 2 |
| Skyddsgrad IP | IP20 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Tekniska data
| Användning | DC (solcell) |
| Överspänningsskydd typ (SPD-klass) | T2 (C) |
| Märkspänning [V] | 1000V DC |
| Antal poler | 2P |
| Åskström (Iimp/In) [kA] | 20 kA |
| Skyddsnivå (Up) [kV] | 4,0 kV |
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.