2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Simtec Överspänningsskydd PV DC Typ 1+2 (Klass B+C) 1000V 3P 20kA 4,5kV
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Simtec Överspänningsskydd PV DC Typ 1+2 (Klass B+C) 1000V 3P 20kA 4,5kV
Varistorbaserat överspänningsskydd för solcellsanläggningar SV B+C 3P PV T1 T2 1000V DC SIMTEC 85036002 SIMET, även känt som åskskydd, är en enhet utformad för att skydda solcellssystem mot effekterna av överspänningar.
Konstruerad med varistorer och gnistgap har denna enhet till uppgift att reducera farliga spänningstoppar som kan uppstå till följd av direkt blixtnedslag eller dess närhet. I ett elsystem krävs för fullständigt överspänningsskydd en trestegs hierarki av överspänningsskydd (typ 1, 2, 3, dvs. B, C, D respektive), installerade i följd. Överspänningsskyddet SV B+C 3P är speciellt anpassat för användning i solcellsanläggningar som arbetar vid spänningar upp till 1000 V DC, på likströmssidan.
ELEKTRISKA PARAMETRAR
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Serie och typ | SV B+C 3P PV T1 T2 1000V DC SIMTEC 85036002 SIMET |
| Märkspänning för PV-system | 1000V DC |
| Högsta kontinuerliga driftspänning för solcellssystem | 1060 V DC |
| Stötström | 6,25 kA |
| Nominell urladdningsström | 20 kA |
| Maximal urladdningsström | 40 kA |
| Spänningsskyddsnivå | ≤4,5 kV |
| Ansvarstid | < 25ns |
| Tillåten luftfuktighet | 30% ÷ 90% |
| Isolationsresistans | >100 MΩ |
| Maximal extra säkring | 160 A |
| Frekvens | 48 ÷ 62 Hz |
| Fjärrsignalering av fel | JA |
| Överensstämmelse med standarder | EN 61643-31:2019-07E enligt direktiv 2014/35/EU |
MEKANISKA PARAMETRAR
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Ledartvärssnitt | stela 2,5 ... 35 mm²; flexibla 2,5 ... 25 mm² |
| Höljesmaterial | PA66, UL94 V0 |
| Statusindikator | optisk, röd vid skada |
| Fast montering på skena | TS 35 |
| Driftstemperaturområde | -40°C ... +85°C |
| IP-skyddsklass | IP20 |
| Gaffelkopplingsken | modulavstånd 18 mm |
| Termisk frånskiljandeenhet | JA |
| Ledartvärssnitt för fjärrsignalering | max 1,5 mm² - tråd, litze |
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Förpackningsvikt | 0,2 kg |
| För nät | DC (Solcells PV) |
| Skyddsklass | B+C (Typ 1+2) |
| Antal poler | 3 |
| Nominell urladdningsström (In) | 20kA |
| Spänningsskyddsnivå | 4,5kV |
| Bredd uttryckt i antal moduler | 3 |
| Maximal tillåten driftspänning | 1000V |
| Maximal urladdningsström | 40 kA |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Tekniska data
| Användning | DC (solcell) |
| Överspänningsskydd typ (SPD-klass) | T1+T2 (B+C) |
| Märkspänning [V] | 1000V DC |
| Antal poler | 3P |
| Åskström (Iimp/In) [kA] | 20 kA |
| Märke | SIMTEC |
| Skyddsnivå (Up) [kV] | 4,5 kV |
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.