2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Simtec Överspänningsskydd Typ 1+2 (Klass B+C) 1P 30kA
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Överspänningsskydd Typ 1+2 (B+C) 1P 30kA SIMTEC ST30B+C 1P 85202010 SIMET
Överspänningsskydd Typ 1+2 (B+C) 1P 30kA SIMTEC ST30B+C 1P 85202010 från SIMET är en nödvändig enhet för att skydda elinstallationer mot överspänningar som kan påverka strömmens varaktighet och frekvens.
Användningen av denna utrustning eliminerar behovet av att använda kopplingsdrosslar. Vid fel på överspänningsskyddet räcker det med att byta ut insatsen, vilket avsevärt förenklar servicen. SIMTEC överspänningsskydd ger effektivt skydd för nätverket mot effekterna av åska och blixtnedslag, och skyddar därmed datorutrustning och hushållsapparater mot skador orsakade av överspänningar. Enheten har en modulär struktur och uppfyller standarderna för klass I och II skydd.
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Tillverkare | SIMET |
| Skyddsklass | B+C (Typ 1+2) |
| Antal poler | 1 |
| Nominell urladdningsström (In) | 30kA |
| Maximal tillåten driftspänning | 60kA |
| Reaktionstid | ≤ 25 ns |
| Anslutningsarea | 6 x 35 mm |
| Driftsfrekvens | 50 / 60 Hz |
| Märkspänning | 230 V |
| Maximal tillåten kortslutningsström | < 1,5kV |
| Stötström | 20 kA |
| Kapslingsklass IP | IP20 |
| Monteringssätt | på 35 mm DIN-skena enligt EN 60715 |
| Maximal urladdningsström | 40 kA |
| Färg | grå |
| Bredd | 17,5 mm |
| Höjd | 90 mm |
| Djup | 66 mm |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Tekniska data
| Användning | AC (nät) |
| Överspänningsskydd typ (SPD-klass) | T1+T2 (B+C) |
| Märkspänning [V] | 275V AC |
| Antal poler | 1P |
| Åskström (Iimp/In) [kA] | 30 kA |
| Märke | SIMTEC |
| Skyddsnivå (Up) [kV] | 1,5 kV |
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.