2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Sofar Växelriktare 40kW 3-Fas 75.8A 4MPPT DC-Brytare WiFi-Modul
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
5
Beskrivning
Växelriktare inverter 40kW 3F 75,8A KTLX-G3 4MPPT WiFi DC-brytare 40KTLX-G3 SOFAR
Växelriktare inverter 40kW 3F 75,8A KTLX-G3 4MPPT WiFi DC-brytare 40KTLX-G3 SOFAR är en del av serien växelriktare med effekt från 25kW till 50kW, avsedda för användning i solcellsanläggningar av olika storlek för hem och företag.
Sofar växelriktare kännetecknas av hög kvalitet tack vare användning av komponenter från välrenommerade leverantörer samt noggrann tillverkningsprocess. Produkten erbjuder tillförlitlighet och utmärkt kvalitet till ett konkurrenskraftigt pris, och 12 års garanti bekräftar den höga kvaliteten hos Sofar-produkter. Enheterna är utrustade med WiFi-modul som möjliggör fjärrstyrning och övervakning av anläggningens drift. Dessutom har Sofar växelriktare ett aluminium, rostfritt hölje med skyddsklass IP 65, vilket möjliggör montering utomhus.
Den senaste G3-serien av Sofar växelriktare utmärker sig med låg startspänning, hög maximal verkningsgrad samt ny programvara med möjlighet till fjärruppdatering.
SPECIFIKATION
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt AC [W] | 40000W |
| Antal faser | 3F |
| Installationstyp | On-grid |
| Max. utgångseffekt [VA] | 44000 VA |
| Utgångsström AC [A] | 66,7 A |
| AC-spänningsområde [V] | 310 - 480 V AC (enligt lokal standard) |
| Frekvens [Hz] | 50 / 60 Hz |
| Frekvensområde [Hz] | 45Hz-55Hz/54Hz-66Hz (enligt nationell standard) |
| Antal MPP-trackers | 4 |
| Startspänning [V] | 200 V |
| MPP-spänningsområde [V] | 180 - 1000 V |
| Antal DC-anslutningar | 2/2 |
| WiFi-modul | Ja |
| WLAN / Ethernet LAN | NEJ |
| USB | Ja |
| DC-isolationsmätning | Ja |
| DC-frånskiljare | Ja |
| Max. verkningsgrad (solcellsanläggning – elnät) | 98,4 % |
| Mått [mm] | 585×480×220 mm |
| Vikt [kg] | 37 kg |
| Max. höjd över havet | 4000 m |
STANDARDER
| Parameter | Värde |
|---|---|
| EMC: | EMC: EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4 |
| Säkerhetsstandarder: | säkerhetsstandarder: IEC62109-1/2, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068(1,2,14,30) |
| Elnätsstandarder: | elnätsstandarder: AS/NZS 4777, VDE V 0124-100, V 0126-1-1, VDE-AR-N 4105, CEI 0-21/CEI 0-16, UNE 206 007-1, EN50549, G98/G99, EN50530, NB/T32004 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.