2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Solplanet Nätansluten PV-växelriktare 12kW 3-fas 2MPPT
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Solplanet Nätansluten PV-växelriktare 12kW 3-Fas 2MPPT
Nätansluten PV-växelriktare Solplanet ASW LT 12K-LT-G2 PRO 3F 12KW 2MPPT från ASW 3-20K LT-G2-serien är en modern och innovativ lösning för decentraliserade solcellssystem som används i bostäder, stora kommersiella fastigheter och industrin.
Dessa trefasväxelriktare är perfekt anpassade för moderna, större solcellsmoduler.
Två oberoende MPP-spårare (Maximum Power Point) samt maximal ingångsström på 32 A för var och en av de två MPPT-kanalerna möjliggör optimal användning av solcellsanläggningen, särskilt vid val av bifaciala moduler med större yta. Det breda MPPT-området möjliggör anpassning av systemet även vid 150% energiöverskott, vilket garanterar hög effektivitet och större flexibilitet under olika förhållanden.
Det kompakta väggfästet med skyddsklass IP66 säkerställer systemets hållbarhet även under svåra väderförhållanden. Dessutom gör den intelligenta molnbaserade övervakningsappen det möjligt för användare att följa solcellssystemets drift från valfri plats.
Ingång (DC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal solpanelseffekt | 18000 Wp STC |
| Maximal ingångsspänning | 1100 V |
| MPPT-spänningsområde / Nominell ingångsspänning | 150 V till 1000 V / 630 V |
| Minsta ingångsspänning | 125 V |
| Startspänning | 180 V |
| Maximal driftsström | 32 A / 20 A |
| Maximal kortslutningsström | 48 A / 30 A |
| Antal MPPT-ingångar / PV-strängar per MPPT-ingång | 2 / A:2; B:1 |
Utgång (AC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt | 12000 W |
| Maximal skenbar AC-effekt | 12000 VA |
| Nominell AC-spänning | 220 V / 380 V - 230 V / 400 V - 240 V / 415 V |
| AC-spänningsområde | 160 V till 300 V |
| Nätfrekvens / Frekvensområde | 50 Hz / 45 Hz till 55 Hz; 60 Hz / 55 Hz till 65 Hz |
| Maximal utgångsström / Nominell utgångsström | 19.1 A |
| Justerbar effektfaktor | 0.8 överexciterad till 0.8 underexciterad |
| Antal matningsfaser | 3 / 3-N-PE |
| Övertonsinnehåll (THD) vid märkeffekt | < 3% |
Verkningsgrad och skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal verkningsgrad / Europeisk verkningsgrad | 98.6% / 98.2% |
| DC-frånskiljare | Standardfunktioner |
| Isolationsövervakning / Nätövervakning | Standardfunktioner |
| Skydd mot felaktig polaritet DC / AC-kortslutningsskydd | Skydd mot felaktig polaritet DC / AC-kortslutningsskydd |
| Multipolig felströmsövervakning | Skydd mot felaktig polaritet DC / AC-kortslutningsskydd |
| Skyddsklass (enligt IEC 62109-1) / Överspänningskategori (enligt IEC 62109-1) | 1 / AC: III; DC: ll |
Standarder
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Certifieringar och godkännanden (fler tillgängliga på begäran) | CE, EN50549, IEC62109, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068, IEC61000, AS/NZS4777, C10/C11 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.