2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Solplanet Nätansluten PV-växelriktare 13kW 3-fas 2MPPT
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Solplanet Nätansluten PV-växelriktare 13kW 3-Fas 2MPPT
Nätansluten PV-växelriktare Solplanet ASW LT 13K-LT-G2 PRO 3F 13KW 2MPPT från serien ASW 3-20K LT-G2 är en modern och innovativ lösning för decentraliserade solcellssystem som lämpar sig för bostäder, större kommersiella fastigheter samt industri.
Dessa trefasväxelriktare är perfekt anpassade för moderna, större solcellsmoduler.
Två oberoende MPP-spårare (Maximum Power Point) samt maximal ingångsström på 32 A per MPPT-kanal möjliggör optimal användning av solcellsanläggningen, särskilt vid val av bifaciala moduler med större yta. Det breda MPPT-området möjliggör anpassning av systemet även vid 150% överkapacitet, vilket garanterar hög effektivitet samt större flexibilitet under varierande förhållanden.
Det kompakta väggfästet med skyddsklass IP66 säkerställer systemets hållbarhet även under svåra väderförhållanden. Dessutom möjliggör den intelligenta molnbaserade övervakningsappen användare att följa solcellssystemets drift från valfri plats.
Ingång (DC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal effekt för solcellspaneler | 19500 Wp STC |
| Maximal ingångsspänning | 1100 V |
| MPPT-spänningsområde / Nominell ingångsspänning | 150 V till 1000 V / 630 V |
| Minsta ingångsspänning | 125 V |
| Startspänning | 180 V |
| Maximal ingångsström vid drift | 32 A / 20 A |
| Maximal kortslutningsström | 48 A / 30 A |
| Antal MPPT-ingångar / strängar per MPPT-ingång | 2 / A:2; B:1 |
Utgång (AC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt | 13000 W |
| Maximal skenbar AC-effekt | 13000 VA |
| Nominell AC-spänning | 220 V / 380 V - 230 V / 400 V - 240 V / 415 V |
| AC-spänningsområde | 160 till 300 V |
| Nätfrekvens AC / Frekvensområde | 50 Hz / 45 Hz till 55 Hz; 60 Hz / 55 Hz till 65 Hz |
| Maximal utgångsström | 20,7 A |
| Justerbar effektfaktor | 0,8 överexciterad till 0,8 underexciterad |
| Antal matningsfaser | 3 / 3-N-PE |
| Övertonsinnehåll (THD) vid märkeffekt | < 3% |
Verkningsgrad och skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal verkningsgrad / Europeisk verkningsgrad | 98,6% / 98,2% |
| DC-frånskiljare | Standardfunktion |
| Genomslagsdetektion / Nätövervakning | Standardfunktion |
| Skydd mot felaktig polaritet DC / AC-kortslutningsskydd | Standardfunktion |
| Multipolig restströmsövervakning | Standardfunktion |
| Skyddsklass (enligt IEC 62109-1) / Överspänningskategori (enligt IEC 62109-1) | 1 / AC: III; DC: ll |
Standarder
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Certifieringar och godkännanden (fler tillgängliga på begäran) | CE, EN50549, IEC62109, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068, IEC61000, AS/NZS4777, C10/C11 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.