2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Solplanet Nätansluten PV-växelriktare 20kW 3-fas 2MPPT
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Solplanet Nätansluten PV-växelriktare 20kW 3-Fas 2MPPT
Nätansluten PV-växelriktare Solplanet ASW LT 20K-LT-G2 PRO 3F 20KW 2MPPT från ASW 3-20K LT-G2-serien är en modern och innovativ lösning för decentraliserade solcellssystem som används i bostäder, stora kommersiella byggnader och industrin.
Dessa trefasväxelriktare är perfekt anpassade för moderna, större solcellsmoduler.
Två oberoende MPP-spårare (Maximum Power Point) samt maximal ingångsström på 32 A per MPPT-kanal möjliggör optimal användning av solcellsanläggningen, särskilt vid val av bifaciala moduler med större yta. Det breda MPPT-området möjliggör systemanpassning även vid 150% överkapacitet, vilket garanterar hög effektivitet och större flexibilitet under olika förhållanden.
Det kompakta väggmonteringsfästet med skyddsklass IP66 säkerställer systemets hållbarhet även under svåra väderförhållanden. Dessutom gör den intelligenta molnbaserade övervakningsappen det möjligt för användare att följa solcellssystemets drift från vilken plats som helst.
Ingång (DC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal solpanelseffekt | 30000 Wp STC |
| Maximal ingångsspänning | 1100 V |
| MPPT-spänningsområde / Nominell ingångsspänning | 150 V till 1000 V / 630 V |
| Minsta ingångsspänning | 125 V |
| Startspänning | 180 V |
| Maximal ingångsdriftström | 32 A / 32 A |
| Maximal kortslutningsström | 48 A / 48 A |
| Antal MPPT-ingångar / PV-strängar per MPPT-ingång | 2 / A:2; B:2 |
Utgång (AC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt | 20000 W |
| Maximal skenbar AC-effekt | 20000 VA |
| Nominell AC-spänning | 220 V / 380 V - 230 V / 400 V - 240 V / 415 V |
| AC-spänningsområde | 160 till 300 V |
| Nätfrekvens / Frekvensområde | 50 Hz / 45 Hz till 55 Hz; 60 Hz / 55 Hz till 65 Hz |
| Maximal utgångsström | 31,9 A |
| Justerbar effektfaktor | 0,8 överexciterad till 0,8 underexciterad |
| Antal matningsfaser | 3 / 3-N-PE |
| Övertonsinnehåll (THD) vid märkuteffekt | < 3% |
Verkningsgrad och skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal verkningsgrad / Europeisk verkningsgrad | 98,6% / 98,2% |
| DC-frånskiljare | Standardfunktioner |
| Isolationsövervakning / Nätövervakning | Standardfunktioner |
| Skydd mot felaktig polaritet DC / AC-kortslutningsskydd | Standardfunktioner |
| Multipolig restströmsövervakning | Standardfunktioner |
| Skyddsklass (enligt IEC 62109-1) / Överspänningskategori (enligt IEC 62109-1) | 1 / AC: III; DC: ll |
Standarder
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Certifieringar och godkännanden (fler tillgängliga på begäran) | CE, EN50549, IEC62109, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068, IEC61000, AS/NZS4777, C10/C11 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.