2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Solplanet Nätansluten PV-växelriktare 40kW 3-fas 3MPPT
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Solplanet Nätansluten PV-växelriktare 40kW 3-Fas 3MPPT
Nätansluten PV-växelriktare Solplanet ASW LT 40K-LT-G3 3F 40KW 3MPPT är en avancerad enhet avsedd för omvandling av solenergi till elektrisk energi.
Den är utmärkt lämpad för större solcellsinstallationer och erbjuder avancerade funktioner och övervakningsfunktioner, såsom WiFi-gränssnitt och onlineövervakning, vilket möjliggör kontinuerlig kontroll och optimering av systemets drift. Dessutom, tack vare sin motståndskraft mot väderförhållanden, är den en idealisk lösning för utomhusinstallationer.
Ingång (DC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal effekt för solpaneler | 60000 Wp STC |
| Maximal ingångsspänning | 1100 V |
| MPP-spänningsområde / Nominell ingångsspänning | 180 V till 1000 V / 630 V |
| Minsta ingångsspänning | 160 V |
| Startspänning | 250 V |
| Maximal ingångsdriftström | 40 A |
| Maximal kortslutningsström | 60 A |
| Antal oberoende MPP-ingångar / strängar per MPP-ingång | 3 / A:2;B:2;C:2 |
Utgång (AC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Nominell effekt | 40000 W |
| Maximal skenbar AC-effekt | 44000 VA |
| Nominell AC-spänning | [[220 V / 380 V 230 V / 400 V 240 V / 415 V]] |
| AC-spänningsområde | 180 till 305 V / 312 till 528 V |
| Nätfrekvens / Frekvensområde | [[50 Hz / 45 Hz till 55 Hz 60 Hz / 55 Hz till 65 Hz]] |
| Maximal utgångsström / Nominell utgångsström | 63.8 A |
| Justerbar effektfaktor | 0.8 överexciterad till 0.8 underexciterad |
| Antal matningsfaser / AC-anslutning | 3 / 3-N-PE |
| Övertonsinnehåll (THD) vid nominell uteffekt | < 3 % |
Verkningsgrad och skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal verkningsgrad / europeisk verkningsgrad | 98.6 % / 98.2 % |
| DC-frånskiljare | Standardfunktioner |
| Shadow management (skuggoptimering) / AFCI (ljusbågsdetektering) | Standardfunktioner |
| Isolationsövervakning / Nätövervakning | Standardfunktioner |
| Skydd mot felaktig DC-polaritet / AC-kortslutningsskydd | Standardfunktioner |
| Multipolig restströmsövervakning | Standardfunktioner |
| Intelligent strängövervakning | Standardfunktioner |
| DC-överspänningsskydd (typ II) / AC-överspänningsskydd | Standardfunktioner |
| Skyddsklass (enligt IEC 62109-1) / Överspänningskategori (enligt IEC 62109-1) | 1 / AC: III; DC: ll |
Egenskaper
| Parameter | Värde |
|---|---|
| DC-anslutning | Phoenix Contact |
| AC-anslutning | OT-kontakt |
| Monteringssätt | Väggfäste |
| LED-indikatorer (status / fel / kommunikation) | Standardfunktioner |
| Kommunikationsgränssnitt | Wi-Fi / 4G / RS485 |
| Certifieringar och godkännanden (fler tillgängliga på begäran) | CE, EN50549, IEC62109, IEC62116, IEC61727, IEC61000, NB/T 32004 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.