2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Solplanet Nätansluten Växelriktare PV 10kW 3-Fas 2MPPT
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Solplanet Nätansluten PV-växelriktare 10kW 3-Fas 2MPPT
Nätansluten PV-växelriktare Solplanet ASW LT 10K-LT-G2 PRO 3F 10KW 2MPPT från serien ASW 3-20K LT-G2 är en modern och innovativ lösning för decentraliserade solcellssystem som används i bostäder, stora kommersiella byggnader och industrin.
Dessa trefasiga växelriktare är perfekt anpassade för moderna, större solcellsmoduler.
Två oberoende enheter för övervakning av maximal effektpunkt (MPP) samt maximal ingångsström på upp till 32 A för var och en av de två MPPT-kanalerna möjliggör optimal användning av solcellsinstallationen, särskilt vid val av bifaciala moduler med större yta. Det breda MPPT-området gör det möjligt att anpassa systemet till upp till 150% överskott av energi, vilket garanterar hög effektivitet och större flexibilitet under olika förhållanden.
Det kompakta väggfästet med skyddsklass IP66 säkerställer systemets hållbarhet även under svåra väderförhållanden. Dessutom gör den intelligenta molnbaserade övervakningsappen det möjligt för användare att följa solcellssystemets drift från vilken plats som helst.
Ingång (DC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal effekt för solcellspaneler | 15000 Wp STC |
| Maximal ingångsspänning | 1100 V |
| MPPT-spänningsområde / Nominell ingångsspänning | 150 V till 100 V / 630 V |
| Minsta ingångsspänning | 125 V |
| Startspänning | 180 V |
| Maximal ingångsström vid drift | 20 A / 16 A |
| Maximal kortslutningsström | 30 A / 25 A |
| Antal MPPT-ingångar / strängar per MPPT-ingång | 2 / A:1; B:1 |
Utgång (AC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt | 10000 W |
| Maximal skenbar AC-effekt | 10000 VA |
| Nominell AC-spänning | 220 V / 380 V; 230 V / 400 V; 240 V / 415 V |
| AC-spänningsområde | 160 V till 300 V |
| Nätfrekvens AC / Frekvensområde | 50 Hz / 45 Hz till 55 Hz; 60 Hz / 55 Hz till 65 Hz |
| Maximal utgångsström | 16 A |
| Justerbar effektfaktor | 0.8 överexciterad till 0.8 underexciterad |
| Antal matningsfaser | 3 / 3-N-PE |
| Övertonsinnehåll (THD) vid märkuteffekt | < 3% |
Verkningsgrad och skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal verkningsgrad / europeisk verkningsgrad | 98.6% / 98.2% |
| DC-frånskiljare | Standardfunktioner |
| Isolationsövervakning / Nätövervakning | Standardfunktioner |
| Skydd mot omvänd polaritet DC / AC-kortslutningsskydd | Standardfunktioner |
| Multipolig felströmsövervakning | Standardfunktioner |
| Skyddsklass (enligt IEC 62109-1) / Överspänningskategori (enligt IEC 62109-1) | 1 / AC: III; DC: ll |
Standarder
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Certifieringar och godkännanden (fler tillgängliga på begäran) | [[CE, EN50549, G98/99, VDE-AR-N4105, AS/NZS 4777, C10/C11, VFR 2014 & UTE C15, IEC62109, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068, IEC61000, NB/T 32004]] |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.