2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Solplanet Nätansluten Växelriktare PV 15kW 3-Fas 2MPPT
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Solplanet Nätansluten PV-växelriktare 15kW 3-Fas 2MPPT
Nätansluten PV-växelriktare Solplanet ASW LT 15K-LT-G2 PRO 3F 15KW 2MPPT från ASW 3-20K LT-G2-serien är en modern och innovativ lösning för decentraliserade solcellssystem som lämpar sig för bostäder, större kommersiella fastigheter och industri.
Dessa trefasiga växelriktare är perfekt anpassade för moderna, större solcellsmoduler.
Två oberoende MPP-spårare (Maximum Power Point) samt maximal ingångsström på 32 A per MPPT-kanal möjliggör optimal användning av solcellsinstallationen, särskilt vid val av bifaciala moduler med större yta. Det breda MPPT-området möjliggör systemanpassning även vid 150% överkapacitet, vilket garanterar hög effektivitet och större flexibilitet under olika förhållanden.
Det kompakta väggfästet med skyddsklass IP66 säkerställer systemets hållbarhet även under svåra väderförhållanden. Dessutom gör den intelligenta molnbaserade övervakningsappen det möjligt för användare att följa solcellssystemets drift från valfri plats.
Ingång (DC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal solpanelseffekt | 22500 Wp STC |
| Maximal ingångsspänning | 1100 V |
| MPPT-spänningsområde / Nominell ingångsspänning | 150 V till 1000 V / 630 V |
| Minsta ingångsspänning | 125 V |
| Startspänning | 180 V |
| Maximal ingångsström | 32 A / 20 A |
| Maximal kortslutningsström | 48 A / 30 A |
| Antal MPPT-ingångar / strängar per MPPT-ingång | 2 / A:2; B:1 |
Utgång (AC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt | 15000 W |
| Maximal skenbar AC-effekt | 15000 VA |
| Nominell AC-spänning | 220 V / 380 V - 230 V / 400 V - 240 V / 415 V |
| AC-spänningsområde | 160 till 300 V |
| Nätfrekvens / Frekvensområde | 50 Hz / 45 Hz till 55 Hz; 60 Hz / 55 Hz till 65 Hz |
| Maximal utgångsström / Nominell utgångsström | 24 A |
| Justerbar effektfaktor | 0,8 överexciterad till 0,8 underexciterad |
| Antal faser | 3 / 3-N-PE |
| Övertonsinnehåll (THD) vid märkeffekt | < 3% |
Verkningsgrad och skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal verkningsgrad / Europeisk verkningsgrad | 98,6% / 98,2% |
| DC-frånskiljare | Standardfunktioner |
| Isolationsövervakning / Nätövervakning | Standardfunktioner |
| Skydd mot felaktig polaritet DC / AC-kortslutningsskydd | Standardfunktioner |
| Multipolig felströmsövervakning | Standardfunktioner |
| Skyddsklass (enligt IEC 62109-1) / Överspänningskategori (enligt IEC 62109-1) | 1 / AC: III; DC: ll |
Standarder
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Certifieringar och godkännanden (fler tillgängliga på begäran) | CE, EN50549, IEC62109, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068, IEC61000, AS/NZS4777, C10/C11 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.