2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Solplanet Nätansluten Växelriktare PV 17kW 3-Fas 2MPPT
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Solplanet Nätansluten PV-växelriktare 17kW 3-Fas 2MPPT
Nätansluten PV-växelriktare Solplanet ASW LT 17K-LT-G2 PRO 3F 17KW 2MPPT från serien ASW 3-20K LT-G2 är en modern och innovativ lösning för decentraliserade solcellssystem som lämpar sig för bostäder, stora kommersiella fastigheter samt industri.
Dessa trefasväxelriktare är perfekt anpassade till moderna, större solcellsmoduler.
Två oberoende MPP-spårare (Maximum Power Point) samt maximal ingångsström på 32 A per MPPT-kanal möjliggör optimal användning av solcellsanläggningen, särskilt vid val av bifaciala moduler med större yta. Det breda MPPT-området möjliggör anpassning av systemet till upp till 150% överkapacitet, vilket garanterar hög effektivitet och större flexibilitet under olika förhållanden.
Det kompakta väggmonteringsfästet med skyddsklass IP66 säkerställer systemets hållbarhet även under svåra väderförhållanden. Dessutom möjliggör den intelligenta molnbaserade övervakningsappen användare att följa solcellssystemets drift från vilken plats som helst.
Ingång (DC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal effekt från solcellspaneler | 25500 Wp STC |
| Maximal ingångsspänning | 1100 V |
| MPPT-spänningsområde / Nominell ingångsspänning | 150 V till 1000 V / 630 V |
| Minsta ingångsspänning | 125 V |
| Startspänning | 180 V |
| Maximal ingångsström | 32 A / 32 A |
| Maximal kortslutningsström | 48 A / 48 A |
| Antal MPPT-ingångar / strängingångar per MPPT | 2 / A:2; B:2 |
Utgång (AC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt | 17000 W |
| Maximal skenbar AC-effekt | 17000 VA |
| Nominell AC-spänning | 220 V / 380 V - 230 V / 400 V - 240 V / 415 V |
| AC-spänningsområde | 160 till 300 V |
| Nätfrekvens / Frekvensområde | 50 Hz / 45 Hz till 55 Hz; 60 Hz / 55 Hz till 65 Hz |
| Maximal utgångsström / Nominell utgångsström | 27,1 A |
| Justerbar effektfaktor | 0,8 överexciterad till 0,8 underexciterad |
| Antal faser | 3 / 3-N-PE |
| Övertonsinnehåll (THD) vid märkeffekt | < 3% |
Verkningsgrad och skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal verkningsgrad / Europeisk verkningsgrad | 98,6% / 98,2% |
| DC-frånskiljare | Standardfunktion |
| Jordfelsdetektering / Nätövervakning | Standardfunktion |
| Skydd mot felaktig polaritet DC / AC-kortslutningsskydd | Standardfunktion |
| Allpolig felströmsövervakning | Standardfunktion |
| Skyddsklass (enligt IEC 62109-1) / Överspänningskategori (enligt IEC 62109-1) | 1 / AC: III; DC: ll |
Standarder
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Certifieringar och godkännanden (fler tillgängliga på begäran) | CE, EN50549, IEC62109, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068, IEC61000, AS/NZS4777, C10/C11 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.