2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Solplanet Nätansluten Växelriktare PV 20kW 3-Fas 2MPPT AFCI
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Solplanet ASW LT 20K-LT-G2 PRO AFCI 3F 20KW 2MPPT nätansluten PV-växelriktare
Solplanet ASW LT 20K-LT-G2 PRO AFCI 3F 20KW 2MPPT nätansluten PV-växelriktare är en avancerad enhet avsedd för omvandling av solenergi till elektrisk energi med en effekt på 20 kW.
Den är en idealisk lösning för större solcellsinstallationer och erbjuder hög verkningsgrad och tillförlitlighet. Tack vare avancerade funktioner som WiFi-gränssnitt och onlineövervakning möjliggör den kontinuerlig kontroll och optimering av systemets drift. Dessutom gör dess motståndskraft mot väderförhållanden den idealisk för utomhusinstallationer.
Ingång (DC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal effekt för solpaneler | 30000 Wp STC |
| Maximal ingångsspänning | 1100 V |
| MPPT-spänningsområde / Nominell ingångsspänning | 150 V till 1000 V / 630 V |
| Minsta ingångsspänning | 125 V |
| Startspänning | 180 V |
| Maximal ingående driftström | 32 A |
| Maximal kortslutningsström | 48 A |
| Antal MPPT-ingångar / strängingångar per MPPT | 2 / A:2; B:2 |
Utgång (AC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt | 20000 W |
| Maximal skenbar AC-effekt | 20000 VA |
| Nominell AC-spänning | 220 V / 380 V - 230 V / 400 V - 240 V / 415 V |
| AC-spänningsområde | 160 till 300 V |
| Nätfrekvens AC / Frekvensområde | [[50 Hz / 45 Hz till 55 Hz; 60 Hz / 55 Hz till 65 Hz]] |
| Maximal utgående ström | 31,9 A |
| Justerbar effektfaktor | 1 / 0,8 ledande … 0,8 släpande |
| Antal matningsfaser | 3 / 3-N-PE |
| Övertonsinnehåll (THD) vid märkeffekt | < 3% |
Verkningsgrad och skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal verkningsgrad / Europeisk verkningsgrad | 98,6% / 98,2% |
| DC-frånskiljare | Standardfunktioner |
| Isolationsövervakning / Nätövervakning | Standardfunktioner |
| Skydd mot omvänd polaritet DC / AC-kortslutningsskydd | Standardfunktioner |
| Multipolig felströmsövervakning | Standardfunktioner |
| Ljusbågsskydd (AFCI) | Tillvalsfunktioner |
| Skyddsklass (enligt IEC 62109-1) / Överspänningskategori (enligt IEC 62109-1) | 1 / AC: III; DC: ll |
Egenskaper
| Parameter | Värde |
|---|---|
| DC-kontakt | Phoenix Contact |
| AC-kontakt | Plug-in-kontakt |
| Monteringssätt | Väggfäste |
| LED-indikatorer (status / fel / kommunikation) | Standardfunktioner |
| Kommunikationsgränssnitt (RS485 / Wi-Fi / LAN / 4G) | Standardfunktioner / standardfunktioner / tillvalsfunktioner / tillvalsfunktioner |
| Certifieringar och godkännanden (fler tillgängliga på begäran) | CE, EN50549, IEC62109, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC60068, IEC61000, AS/NZS4777, C10/C11 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.