2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Solplanet Nätansluten Växelriktare PV 50kW 3-Fas 5MPPT
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Solplanet Nätansluten PV-växelriktare 50kW 3-Fas 5MPPT
Nätansluten PV-växelriktare Solplanet ASW LT 50K-LT-G2 PRO 3F 50KW 5MPPT garanterar robust prestanda under krävande miljöförhållanden.
Denna trefasiga växelriktare erbjuder kraftfull effekt, snabb installation, enkel driftsättning samt långvarig tillförlitlighet, idealisk för stora kommersiella och industriella PV-system.
Tack vare möjligheten att ansluta till 5 oberoende spårade MPP med ingångsström på 32A vardera, samt brett MPPT-område, säkerställs optimering av energiproduktionen och flexibilitet i tillämpningen.
Ingång (DC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal solpanelseffekt | 75000 Wp STC |
| Maximal ingångsspänning | 1100 V |
| MPPT-spänningsområde / Nominell ingångsspänning | 200 V till 1000 V / 620 V |
| Minsta ingångsspänning | 200 V |
| Startspänning | 250 V |
| Maximal ingångsström | 32 A |
| Maximal kortslutningsström | 48 A |
| Antal MPPT-ingångar / strängar per MPPT-ingång | 5 / 2 |
Utgång (AC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt | 50000 W |
| Nominell skenbar effekt / Maximal skenbar AC-effekt | 50000 VA |
| Nominell AC-spänning | [[220 V / 380 V 230 V / 400 V]] |
| AC-spänningsområde | 180 V till 305 V / 312 V till 528 V |
| Nätfrekvens / frekvensområde | 50 Hz / 45 Hz till 55 Hz; 60 Hz / 55 Hz till 65 Hz |
| Maximal utgångsström | 80 A |
| Justerbar effektfaktor | 0,8 överexciterad till 0,8 underexciterad |
| Antal faser | 3 / 3-N-PE |
| Övertonsinnehåll (THD) vid märkeffekt | <= 3% |
Verkningsgrad och skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal verkningsgrad / europeisk verkningsgrad | 98,6% / 98,3% |
| DC-frånskiljare | Standardfunktion |
| Isolationsövervakning / Nätövervakning | Standardfunktioner |
| Skydd mot omvänd polaritet DC / AC-kortslutningsskydd | Standardfunktioner |
| Multipolig felströmsövervakning | Standardfunktion / Typ II |
| Skyddsklass (enligt IEC 62109-1) / Överspänningskategori (enligt IEC 62109-1) | 1 / AC: III; DC: II |
Egenskaper
| Parameter | Värde |
|---|---|
| DC-kontakt | Phoenix Contact |
| AC-kontakt | Plug-in-kontakt |
| Monteringssätt | Väggfäste |
| LED-indikatorer (status / fel / kommunikation) | Standardfunktioner |
| Kommunikationsgränssnitt | Wi-Fi / 4G / RS485 |
| Certifieringar och godkännanden (fler tillgängliga på begäran) | CE, EN50549, IEC62109, IEC62116, IEC61727, IEC61683, IEC61000, NB/T 32004 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.