2,44 kr
1,96 kr
63,03 kr
50,43 kr
Solplanet Nätansluten Växelriktare PV 80kW 3-Fas 8MPPT
produkt otillgänglig
lägg till i önskelista
Beskrivning
Solplanet Nätansluten PV-växelriktare 80kW 3-Fas 8MPPT
Nätansluten PV-växelriktare Solplanet ASW LT 80K-LT 3F 80KW 8MPPT är ett avancerat verktyg för omvandling av solenergi från fotovoltaiska paneler till elektrisk energi med en maximal effekt på 80 kW.
Detta är ett utmärkt alternativ för installationer med större behov av solenergi. Tack vare sina avancerade funktioner, såsom WiFi-gränssnitt och möjlighet till onlineövervakning, möjliggör den konstant kontroll och optimering av systemets prestanda. Dessutom gör dess motståndskraft mot väderförhållanden den till en idealisk lösning för utomhusinstallationer av solcellsanläggningar.
Ingång (DC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal effekt för fotovoltaiska paneler | 120000 Wp STC |
| Maximal ingångsspänning | 1100 V |
| MPPT-spänningsområde / Nominell ingångsspänning | 200V till 1000 V / 630 V |
| Minsta ingångsspänning | 200 V |
| Startspänning | 250 V |
| Maximal ingående driftström | 32 A |
| Maximal kortslutningsström | 48 A |
| Antal MPPT-ingångar / strängar per MPPT-ingång | 8/2 |
Utgång (AC)
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Märkeffekt | 80000 W |
| Maximal skenbar AC-effekt | 88000 VA2 |
| Nominell AC-spänning | 220 V / 380 V | 230 V / 400 V |
| AC-spänningsområde | 180 V till 305 V / 312 V till 528 V |
| Nätfrekvens / Frekvensområde | 50 Hz / 45 Hz till 55 Hz | 60 Hz / 55 Hz till 65 Hz |
| Nominell AC-utgångsström | 115.8 A |
| Maximal utgångsström | 127.0 A |
| Justerbar effektfaktor | 0.8 överexciterad till 0.8 underexciterad |
| Antal matningsfaser | 3 / 3-N-PE |
| Övertonsinnehåll (THD) vid märkeffekt | <3% |
Verkningsgrad och skydd
| Parameter | Värde |
|---|---|
| Maximal verkningsgrad / Europeisk verkningsgrad | 98.6 % / 98.4 % |
| DC-frånskiljare | Standardfunktioner |
| Isolationsövervakning / Nätövervakning | Standardfunktioner |
| Skydd mot omvänd polaritet DC / AC-kortslutningsskydd | Standardfunktioner |
| Allpolig felströmsövervakning | Standardfunktioner |
| DC-överspänningsskydd | Typ II |
| AC-överspänningsskydd | Typ II |
| Allpolig felströmsenhet | Standardfunktioner |
| Ö-driftsskydd | Standardfunktioner |
| Skyddsklass (enligt IEC 62109-1) / Överspänningskategori (enligt IEC 62109-1) | 1 / AC: III; DC: ll |
Egenskaper
| Parameter | Värde |
|---|---|
| DC-kontakt | Phoenix Contact |
| AC-kontakt | OT/DT Terminal (Max. 240 mm2) |
| Monteringssätt | Väggfäste |
| LED-indikatorer (status / fel / kommunikation) | Standardfunktioner |
| Kommunikationsgränssnitt | Wi-Fi / RS485 |
| Certifieringar och godkännanden (fler tillgängliga på begäran) | CE, IEC 62109-1/2, IEC 61727, IEC 62116 |
Ładowanie tabeli porównawczej...
Ładowanie galerii...
Säkerhet
Alla recensioner (positiva och negativa) visas, enligt plattformens antalsbegränsning. Vi kontrollerar att de kommer från kunder som har köpt produkten. Läs mer på vår kommentarpolicies sida.